Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: We’re Visiting the Lake District / Odwiedzamy Lake District
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, III.1, III.4, V.1, V.2, V.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z podróżowaniem.
Uczeń wymienia zwierzęta występujące w parku Lake District.
Uczeń opisuje, co można robić podczas wycieczki do parku krajobrazowego.
Uczeń opisuje atrakcje w znanym parku w Wielkiej Brytanii.
Uczeń opisuje plany na najbliższą przyszłość za pomocą czasu Present Continuous.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat wycieczek pieszych.
Uczeń kształtuje świadomość atrakcyjności spędzania czasu pośród natury oraz poczucie odpowiedzialności za własne zachowanie w miejscach tj. parki krajobrazowe.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Lake District z e‑materiału i pyta uczniów:
What do you see in the picture?
Would you like to go there?
What can you do on a hiking trip?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z definicjami Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst i wybierają do niego tytuł w Exercise 2 (Przeczytaj). Po czym ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odpowiedzi uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby wskazali w tekście zdania opisujące kolejne kroki w planowaniu podróży (otwierające zdania każdego akapitu w czasie Present Continuous), i podkreśla je na tablicy, wyjaśniając zasadę użycia czasu do opisywania nadchodzących planów.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie, pracując w parach, starają się bez zaglądania do tekstu zapisać jak najwięcej zdań w Present Continuous, które opisują plany rodziny jadącej do Lake District.
Uczniowie kontynuują pracę w parach, tym razem opisując własne plany na popołudnie, weekend i nadchodzące wakacje. Nauczyciel może pomóc uczniom, zapisując na tablicy pytania, np. What are you doing this afternoon/next weekend/this summer?
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie odpowiadają na pytania w grze edukacyjnej i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Porządkują w parach wyrażenia w Exercise 2 (Gra edukacyjna), nanosząc je na tablicę multimedialną. Po czym odpowiadają na pytania:
What other things can you add to the list?
What else can you and can't you do in places like Lake District?
Nauczyciel dopisuje pomysły na tablicy multimedialnej.
Uczniowie w parach układają wyrazy w Exercise 4 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi
Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Gra edukacyjna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach układają wyrazy w Exercise 4 (Sprawdź się) i sprawdzają je na forum klasy.
Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What can you see in the Lake District?
What can you do on the lake in the Lake District? Give one example.
Porównują odpowiedzi w parach lub na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’re visiting the Lake District this summer. Write an email about your trip plan to a friend from England. In the email:
write about your plan;
describe what you want to see or do the most;
mention one thing you're not doing;
Your answer should be 3–5 sentences long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej lekcji uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych analizują zakazy wspomniane w grze edukacyjnej i dopisują do nich uzasadnienia. Prezentują pomysły na forum klasy.