Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: School Routine / Szkolna codzienność
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.2, II.4, II.5, III.4, III.6, V.2, V.7, VII.14, VIII.1, VIII.2, X, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze szkołą i zajęciami szkolnymi.
Uczeń stosuje czas Present Simple w opowiadaniu o regularnie wykonywanych czynnościach.
Uczeń opisuje swój typowy dzień w szkole i podczas zajęć pozaszkolnych.
Uczeń uzasadnia poglądy na temat ulubionych zajęć.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe w zakresie opisywania swojej codzienności.
Uczeń kształtuje świadomość własnych zainteresowań pozaszkolnych.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie o tematyce szkolnej (Przeczytaj) i pyta:
What does your typical school day look like?
Is your school routine intense?
What do you think is my routine? Is it intense?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst My School Routine, a następnie samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i odczytują zdania na forum klasy. Udzielają odpowiedzi, uzasadniając je cytatami z tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst jeszcze raz i wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę użycia czasu Present Simple według wskazówek z e‑materiału.
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy A, B i C. Każdej z grup przydziela jedną z trzech wypowiedzi z tekstu My School Routine i prosi o przygotowanie kilku pytań w czasie Present Simple na temat przydzielonego fragmentu. Sprawdza poprawność pytań. Grupa A przekazuje swoje pytania grupie B, grupa B udostępnia pytania grupie C, a ta z kolei udostępnia napisane przez siebie pytania grupie A. Grupy odpowiadają na pytania, starając się odtworzyć z pamięci informacje o bohaterach tekstu.
W celu ćwiczenia wypowiedzi w czasie Present Simple nauczyciel prosi uczniów, żeby wcielili się w rolę ulubionego sportowca/aktora/muzyka i opowiedzieli o tym, jak wygląda ich codzienność. Uczniowie mogą wykonać pracę samodzielnie, następnie przedstawiając opis na forum klasy. Mogą też zaprezentować pomysły, pracując w parach i inscenizując krótkie wywiady, gdzie uczeń A zadaje pytania, a uczeń B na nie odpowiada, po czym zamieniają się rolami. Niezależnie od formy pracy nauczyciel pomaga uczniom w doborze słownictwa i prawidłowej konstrukcji zdań/pytań oraz w wydobywaniu posiadanej wiedzy językowej (np. umiejętności tworzenia zdań typu: I wake up/ I eat cereal with strawberries/I go for a walk/I eat lunch, motywującej do tworzenia barwnych wypowiedzi).
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania po raz pierwszy i odpowiadają na pytanie z Exercise 2 (Plik audio). Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów: Would you like to be a student in School 21? Why? Why not? I tym samym zachęcić do dyskusji klasowej.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Plik audio), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Do you attend any clubs? What are they?
How do you spend your lunch break?
Do you like your school? Why? Why not?
Po zakończeniu rozmów uczniowie relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Uczniowie pracują w parach i tworzą listę pięciu pytań w czasie Present Simple na temat codziennej rutyny nauczyciela. Następnie na forum klasy zadają te pytania nauczycielowi, notują odpowiedzi i na podstawie notatek tworzą opis codzienności nauczyciela w 3 osobie liczby pojedynczej. Chętni prezentują opisy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about your school routine to a friend from England. In the email:
write when you start and finish your classes;
let your friend know if you attend any clubs;
describe what you do after school.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają wywiadu z sekcji Plik audio, a następnie wcielają się w rolę ucznia School 21 i opisują w czasie Present Simple swój typowy dzień szkolny. W wypowiedzi stosują słownictwo użyte w nagraniu. Wypowiedź powinna liczyć 50–120 wyrazów. Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują prace na forum klasy.