Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Piotr Janek
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Birthday Dishes Around the World / Urodzinowe dania z całego świata
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.5, III.4, III.5, V.1, V.2, V.5, VIII.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z przekąskami tradycyjnie podawanymi na przyjęciach urodzinowych.
Uczeń potrafi opisać tradycyjne posiłki urodzinowe podawane w różnych krajach.
Uczeń potrafi porównać przysmaki urodzinowe w Chinach, Ghanie, Anglii i Australii.
Uczeń potrafi opisać zdjęcie przedstawiające przykładową przekąskę urodzinową.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat tradycyjnych przekąsek serwowanych na przyjęciach urodzinowych w różnych krajach świata.
Uczeń kształtuje świadomość różnic kulturowych w kontekście posiłków i przekąsek podawanych na przyjęciach urodzinowych w różnych krajach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie przedstawiające przyjęcie urodzinowe i pyta uczniów: What do you usually do for your birthday? And your friends’ birthdays? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie realizują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie ćwiczą w parach literowanie i pisownię poszczególnych wyrazów. Jeden uczeń literuje wybrane słowo, a zadaniem drugiego jest poprawne zapisanie wyrażenia. Następnie zamieniają się rolami.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Birthday Food Around the Globe, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie uczniowie, pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem drugiego jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy je na angielski. Nauczyciel pyta uczniów, które wyrazy sprawiły im trudność, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie wykonują zadanie samodzielnie, następnie porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.
Uczniowie oglądają prezentację multimedialną, a następnie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i wykonują Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie realizują Exercise 3 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, na podstawie materiału audio, samodzielnie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają ustnie, przy czym mogą zadawać sobie dodatkowe pytania, tak aby uzyskać od kolegi/koleżanki jak najbardziej szczegółowe informacje.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2 i 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about a birthday dish from any country to a friend from England. In the email:
describe the dish;
explain whether it symbolises anything or not;
ask your friend to tell you about a different birthday dish.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie przygotowują listę sześciu pytań do prezentacji, a następnie, pracując w parach, zadają pytania koledze/koleżance. Uczniowie odpowiadają.