Autorka e‑materiału: Monika Kosiedowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A 4‑hour Working Week / Czterogodzinny tydzień pracy

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Poziom nauczania: rozszerzony

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.5, I.14, II.1, II.2, II.5, II.6, II.7, II.9, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, V.3, V.6, V.8, V.9, V.10, V.11, V.12, V.13, VII.1, VII.2, VII.3, VII.4, VII.5, VII.10, VII.11, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.4, VIII.5, VIII.6, IX.1, X, XI, XII, XIII, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z tematem czasu pracy.

  2. Uczeń potrafi scharakteryzować metodę czterogodzinnego tygodnia pracy.

  3. Uczeń potrafi wymienić sposoby na zwiększenie produktywności.

  4. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić argumenty na temat zmniejszenia wymiaru czasu pracy.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat technik zarządzania własnym czasem.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat historii i kontekstu ekonomicznego norm związanych z czasem pracy.

  3. Uczeń kształtuje świadomość wagi zarządzania własnym czasem oraz świadomość zdrowotnych skutków przepracowania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel pyta uczniów:

  • Do you consider yourself productive? Why? Why not??

  • Do you sometimes feel as if 24 hours in a day are not enough??

  • Do you procrastinate a lot? What do you do?

Uczniowie rozmawiają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Working Time i odpowiadają na pytanie: Have you heard about Ferriss’s method before? Would you like to try it out?, a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Po ponownym przeczytaniu tekstu uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie rozmawiają w małych grupach na temat tego, które elementy metody czterogodzinnego tygodnia pracy mogliby zastosować w planowaniu własnego tygodnia, by zwiększyć własną produktywność oraz zyskać więcej czasu wolnego: Which elements of the 4‑hour week method could you use to maintain a work‑life balance? Are there other methods of achieving the goal that you know about? Uczniowie rozmawiają w grupach, po czym przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  4. W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie prezentują na forum klasy opinie na temat przysłowia zacytowanego w e‑materiale: Lazy people have no spare time, a następnie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio).

  5. Uczniowie słuchają nagrania, wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio) i podają je na forum klasy.

  6. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i uzupełniają Exercise 3 (Plik audio).

  7. Pracując w parach, uczniowie wykonują ustnie Exercise 4 (Plik audio).

Faza podsumowująca:

Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy i prosi, żeby każda z nich przygotowała argumenty do debaty oksfordzkiej na temat: A Standard Working Week Should Be Reduced to 30‑hours? For or Against. Uczniowie gromadzą w grupach argumenty, odpowiednio za skróceniem tygodnia pracy i przeciw temu pomysłowi, wykorzystując słownictwo i treści z tekstu Working Time i z raportu UE zaprezentowanego w audiobooku. Następnie prezentują argumenty na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy i po zakończeniu debaty ogłasza werdykt.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) oraz Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Most countries in the world regulate the weekly working hours. Usually, this number ranges from 6 to 10 hours per day. Write an article about the influence of work on well‑being and present your viewpoint on what the right number of working hours per week should be. Write 200 to 250 words. Remember that an article must have a title.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach dodatkowego zadania dla chętnych uczniowie wykonują pracę pisemną i wedle własnych przemyśleń i opinii odpowiadają na pytania zadane w końcowych słowach z pliku audio/raportu UE: Some parties are arguing, for example, that fewer working hours are needed to improve work‑life balance and to prevent health problems for workers. However, is that compatible with an increasingly fast‑changing economic environment, which requires working time flexibility to meet the demands of a modern world economy? And, more importantly perhaps, is that type of flexibility compatible with workers’ health and well‑being?