Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Internet of Things / Internet Rzeczy
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.12, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.6, V.11, VII.4, VII.5, VIII.1, VIII.2
Poziom kształcenia: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu technologii internetowych.
Uczeń wyraża i uzasadnia opinię na temat idei internetu rzeczy.
Uczeń opisuje wybrane fakty związane z postępem technologii i internetu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat postępu technologii internetowych.
Uczeń kształtuje świadomość stopnia technologizacji otaczającego go świata.
Uczeń kształtuje ciekawość poznawczą w zakresie technologii komputerowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/filmem projektu TED)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wskazuje na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta uczniów:
Do you know what Internet of Things is?
What do you use the Internet for?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie uzupełniają Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie nauczyciel zachęca uczniów do krótkiej, ogólnoklasowej dyskusji na temat cytatów z ćwiczenia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Barcelona of Things i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
Do you use any of the Internet of Things solutions in your everyday life? If so, which ones? If not, which ones would you like to use?
Which of the Internet of Things solutions mentioned in the text do you find the most useful? Why?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel prosi uczniów o komentarze i opinie na temat stwierdzeń z ćwiczenia.
Uczniowie zapoznają się z filmem. Nauczyciel prosi o robienie notatek z treści filmu, zwracając uwagę na korzyści wynikające z istnienia Internet of Things. Następnie, bazując na notatkach i zapamiętanych informacjach, uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Podają je na forum klasy i uzasadniają.
Uczniowie ponownie oglądają film. Następnie nauczyciel wskazuje po jednej osobie. Każda z nich przy tablicy wykonuje po punkcie z Exercise 3 (Film). Uczniowie uzasadniają odpowiedzi i tłumaczą, dlaczego niezaznaczone odpowiedzi są ich zdaniem błędne.
Uczniowie dyskutują w niewielkich grupach na temat z Exercise 4 (Film): The picture below shows how the Internet of Things can be used in smart houses. Describe in 4–5 sentences how technological solutions can affect the functioning of a smart house. Uczniowie starają się stosować słownictwo z materiału. Po zakończeniu dyskusji reprezentanci grup przedstawiają na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wyrażeniami z ćwiczenia, w celu sprawdzenia, czy potrafią je poprawnie osadzić w kontekście.
Uczniowie rozmawiają w parach i wykonują polecenie z Exercise 7 (Sprawdź się): How do the concepts presented in the picture below connect with the vision of smart cities based on the Internet of Things? Prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zapisuje pomysły na temat każdego punktu z ćwiczenia na tablicy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–3, 5 i 6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about the Internet of Things. Write an email to a friend and share your findings about the Internet of Things with him/her. In your email:
define what the Internet of Things is and what its functioning is based on;
present two areas which it is likely to revolutionise;
express your concern about one challenge the internet of thing poses;
ask your friend about their opinion on the internet of things.
Sign as XYZ
Your email should have 100–150 words (excluding the signature as XYZ).
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie analizują transkrypt filmu i opisują trzy zastosowania internetu rzeczy wymienione w filmie, które najchętniej wprowadziliby w swoim domu/otoczeniu. Uzasadniają odpowiedzi. Następnie prezentują opinię koledze/koleżance z pary lub na forum klasy. Dodatkowo, uczniowie mogą rozszerzyć listę o trzy samodzielnie wymyślone/wymarzone zastosowania technologii IoT.