Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Hobbies You Can Do in the Open Air / Hobby na świeżym powietrzu
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.10, II.1, II.2, II.7, III.1, III.2, III.4, III.7, V.2, V.4, V.7, VII.13, XII
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Uczeń umie nazywać różne rodzaje hobby i opisywać przedstawiające je fotografie.
Uczeń potrafi napisać e‑mail z wykorzystaniem zwrotów dotyczących nowego hobby.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o sposobach uprawiania hobby na dworze.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty posiadania pasji.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat nietypowych sposobów spędzania wolnego czasu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o spojrzenie na zdjęcie w sekcji Przeczytaj i pyta: Which of your hobbies can you do outdoors? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel pyta uczniów o możliwe przyczyny zmian w trendach przedstawionych na wykresie. Uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o szybkie przeczytanie tekstu Which Hobby Is for You? i wyszukanie w nim jak największej liczby różnego rodzaju hobby: Read the text quickly and find out all the hobbies it mentions. Nauczyciel może wyznaczyć limit czasowy. Po przeczytaniu tekstu uczniowie podają nazwy hobby, które znaleźli w tekście.
Uczniowie czytają tekst Which Hobby Is for You? i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Wskazane osoby czytają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów o zgadnięcie, jakie hobby przedstawia zdjęcie w sekcji Prezentacja multimedialna. Następnie nauczyciel pyta uczniów: Have you ever heard of extreme ironing? Uczniowie dzielą się swoimi przypuszczeniami na temat tego hobby na forum klasy.
Uczniowie w ramach rozgrzewki dodatkowo wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je fragmentami z tekstu.
Nauczyciel zadaje uczniom kilka ogólnych pytań dotyczących prezentacji, np.:
Which of the hobbies is definitely not for you and why?
Which one do you think is a waste of time?
Which one would you like to try and why? itd.
Uczniowie ponownie analizują prezentację multimedialną i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z kluczowymi wyrazami.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 5 i 6 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Z wcześniejszym etapów lekcji wybierają słownictwo przydatne do opisu zdjęcia, a następnie w parach realizują polecenie.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently you tried a new hobby. Write an email to your friend in Great Britain and:
explain where you got the idea for the hobby;
describe what the hobby involves;
describe how the hobby makes you feel;
write how you are going to develop it in the future.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację multimedialną i przygotowują krzyżówkę na 12–15 haseł, w której wykorzystają ciekawe słownictwo z prezentacji.