Autorka e‑materiału: Luiza Kubalska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: I Am Keen on Watching TV / Uwielbiam oglądać telewizję

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.4, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, IV.5, V.2, V.5, VI.14, VIII.1, VIII.2, XI, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z nazywaniem upodobań.

  2. Uczeń potrafi opisywać rzeczy, które ludzie lubią robić, oraz takie, których nie znoszą.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na forum, w którym dzieli się swoimi upodobaniami.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat upodobań.

  2. Uczeń kształtuje postawę otwartości na różne upodobania i preferencje.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie trojga nastolatków patrzących na swoje telefony i pyta: Why do you think they have chosen to spend time in this way?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi.

  5. Uczniowie zapoznają się z sekcją Gramatyka, a następnie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi na forum klasy uczniowie mogą przetłumaczyć zdania na polski, a następnie, nie patrząc na oryginalne zdania z zadania, przełożyć je z powrotem na angielski. Porównują tłumaczenia ze zdaniami wyjściowymi.

  6. Dodatkowo, wykorzystując wyrażenia z Exercise 4 (Przeczytaj): like/ love/ hate/ be keen on/ dislike/ be interested in/ be into/ be bored with/ prefer/ can’t stand, uczniowie mogą ułożyć własne zdania dotyczące ich upodobań i preferencji. Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się na temat upodobań kolegi/koleżanki.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi nauczycielowi, a ten nanosi je na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie zapoznają się z plikiem audio, po czym wykonują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach. Na forum klasy uzasadniają je, odwołując się do treści nagrania.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Ponownie słuchają pliku audio i sprawdzają, czy poprawnie uzupełnili dialog.

  11. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): You joined a social media group where people talk about their current likes and dislikes. Write your first post presenting yourself to the group. Your post should be 100–150 words long and include the following:

  • write about your age and school;

  • describe your favourite pastime/interests;

  • describe the things you dislike;

  • write about the thing you would like to share concerning the things you mentioned above and ask them to comment on them.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Wykorzystując treść pliku audio z e‑materiału, uczniowie przygotowują pisemną charakterystykę postaci, o których mowa w nagraniu. Używają wyrażeń z lekcji dotyczących upodobań i preferencji. Na kolejnej lekcji chętne osoby odczytują prace, a pozostali uczniowie monitorują użycie w nich tych wyrażeń.