Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Byliniak, Elżbieta Laskowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Healthy Eating Habits / Zdrowe nawyki żywieniowe
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I,II, III, V
Treści nauczania – cele szczegółowe I.6, I.11, II.5, III.4, III.7, V5, V.6, VII.5, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu zdrowych nawyków żywieniowych i tradycyjnych potraw z różnych kuchni świata.
Uczeń potrafi wymienić charakterystyczne potrawy kuchni z różnych zakątków świata.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail zawierający rady dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zdrowego i niezdrowego jedzenia oraz potraw z różnych stron świata.
Uczeń poszerza wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych i kuchni świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację A bowl full of health i pyta uczniów: What is in the picture? Are these products healthy? Why? Następnie, uczniowie porządkują wyrażenia w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel pyta uczniów: Which is your favourite meal of the day? What do you usually have for breakfast/lunch/snack? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odczytuje pytanie z tekstu Stay Healthy - Eat Healthy Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel notuje pomysły uczniów na tablicy.
Uczniowie czytają tekst How to Stay Healthy? a następnie z pomocą nauczyciela wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo. Pracując w parach, wykonują Exercise 2 (Przeczytaj) i udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj) i podają je na forum klasy, uzasadniając odpowiednimi fragmentami z tekstu.
Uczniowie porównują porady zawarte w teście z własnymi pomysłami z pkt 1.
Uczniowie, pracując w parach, porządkują elementy w Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają poszczególne luki w Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie z Exercise 6 (Przeczytaj): What is your favourite food? Is it healthy or unhealthy? Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę używania przysłówków częstotliwości. Na forum klasy uczniowie wykonują Exercise 7 i 8 (Przeczytaj), a następnie piszą sześć zdań, kolejno z użyciem każdego z przysłówków, na temat częstotliwości, z jaką stosują zasady zdrowego stylu życia, np. I hardly ever eat fast food/eat dinner with my family. Alternatywnie: Uczniowie mogą też przeprowadzić w parach wywiad z kolegą/koleżanką. Każda osoba zadaje drugiej sześć pytań na temat stylu życia, a partner/partnerka odpowiada, np.: How often do you eat vegetables for dinner? I often eat vegetables for dinner.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają film, a następnie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 2 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 3 (Film). Ochotnicy odczytują zdania na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 4 (Film) i odczytuje polskie nazwy produktów, a ochotnicy podają angielskie tłumaczenia po czym nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): How often do you eat healthy food? What do you usually eat? How often do you eat unhealthy food? What do you usually eat? Uzasadniają odpowiedzi, a następnie relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You know new healthy eating habits and want to share them with a friend. Write an email and:
tell him/her what healthy food you eat;
write about a new healthy eating habit that you want to start;
ask him what healthy food he/she likes.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą sześć pytań dotyczących treści filmu z e‑materiału. Na kolejnej lekcji nauczyciel sprawdza pytania, a następnie uczniowie, pracując w parach, zadają je sobie i na nie odpowiadają.