Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Putting in Overtime / Pracując po godzinach

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.11, II.1, III.2, III.4, V.2, V.3, V.10, V.12, VII.9

poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z pracą i różnymi formami zatrudnienia.

  2. Uczeń umie opisać cztery formy pracy, z którymi może się zetknąć w dorosłym życiu.

  3. Uczeń potrafi opisać objawy przepracowania.

  4. Uczeń potrafi udzielić pomocnej rady osobie przepracowanej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość higieny czasu pracy oraz świadomość potrzeby rozgraniczenia pomiędzy czasem pracy a czasem wolnym.

  2. Uczeń rozwija wiedzę o zdrowym trybie pracowania oraz kompetencje w zakresie samodyscypliny, organizacji pracy i asertywności.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach przygotowania do lekcji uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj) – w efekcie widzą zdjęcie inżyniera technologii wirtualnych. Nauczyciel pyta:

  • What does this person do?

  • What does a job of a VR engineer consist in?

  • Do you think the job is interesting? Why/why not?

Uczniowie odpowiadają i dzielą się opiniami na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach uzupełniają Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

  3. Pracując w parach, uczniowie zadają sobie zagadki na temat nowo poznanych wyrażeń z tekstu. Jedna osoba definiuje wyrażenie (np. 9 to 5 job), a druga zgaduje, może też zadawać dodatkowe pytania, po czym zamieniają się rolami. Każda osoba zadaje trzy zagadki.

  4. W ramach rozgrzewki do pracy z mapą pojęć uczniowie spoglądają na zdjęcie na początku sekcji (Mapa pojęć) i odpowiadają na forum klasy na pytania:

  • Have you or your family members ever been overworked?

  • Has schoolwork ever made you feel overworked?

  • What are the symptoms?

Następnie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć).

  1. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie pracują w parach i łączą wyrażenia z definicjami w Exercise 3 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Również w parach uczniowie wypełniają Exercise 4 (Mapa pojęć). Uczniowie literują wyrażenia, a jedna osoba zapisuje ich odpowiedzi na tablicy.

Faza podsumowująca:

Pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, uczniowie tworzą listę 3–5 porad dla osób przepracowanych (Exercise 7, Sprawdź się). Pracują, odwołując się do mapy pojęć i tekstu z sekcji Przeczytaj. Po zakończeniu dyskusji każda grupa prezentuje listę porad dla przepracowanych.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą e‑mail na podstawie polecenia w Exercise 8 (Sprawdź się): In his/her recent letter, your friend from Great Britain, who you regularly write with, complained about feeling overworked. Replying to his/her letter, write an email, in which you:

  • apologise for delay in replying and give a reason for it;

  • refer to the problem your friend mentioned;

  • compare his situation with your own;

  • suggest a solution to this situation.

Write your answer in 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą krzyżówkę z 10 hasłami z mapy pojęć oraz pytania/definicje ich dotyczące. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań u poszczególnych uczniów.