Autor e‑materiału: Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Could You Please Stop Being So Selfish? / Czy możesz przestać być tak samolubną osobą?

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.1, II.5, II.7, III.1, III.4, V.4, V.10, V.12, VII.10, VII.12, IX.2, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo związane z problemami szkolnymi i z nauką w klasie.

  2. Uczeń wyraża prośby, zakazy i instrukcje skierowane do innych osób.

  3. Uczeń redaguje e‑mail do kolegi/koleżanki, na temat tego, w jaki sposób organizuje się dyskotekę szkolną.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość problemów szkolnych i problemów z nauką, które mogą dotykać jego lub rówieśników.

  2. Uczeń rozwija umiejętność formułowania jasnych komunikatów.

  3. Uczeń rozwija postawę zaangażowania w organizację uroczystości społecznych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (odgrywanie ról, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie matki z córką (Przeczytaj) i odczytuje podpis pod zdjęciem, po czym pyta:

  • Your parents love you, but do they ask the right questions?

  • What do they most often ask about?

  • Do you like their instructions? What are they?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pobieżnie czytają tekst Dear Diary i wybierają odpowiednią odpowiedź w Exercise 2 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst. Wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj) i uzasadniają je odpowiednimi cytatami z tekstu. Na forum klasy lub pracując w parach/niewielkich grupach, odpowiadają na pytanie: Are your parents selfish sometimes, too?

  3. Uczniowie wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy. Nauczyciel nanosi ich odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel wyjaśnia zasadę użycia czasowników modalnych can/could (zgodnie z treścią e‑materiału). Prosi uczniów, by sformułowali 2–3 zwroty grzecznościowe z użyciem can/could, które chcieliby zaadresować do swojego rodzica (np.: Can you shout less? Can you stop asking me about my make‑up? Could you stop listening to my phone conversations?) oraz 2–3 zwroty z could, które chcieliby usłyszeć od rodzica, np.: prośbę o posprzątanie pokoju, umycie naczyń, rozładowanie zmywarki, powieszenie prania itp.

  5. Nauczyciel prosi uczniów o wybranie prawidłowej odpowiedzi w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna) i omawia z uczniami uzasadnienie, dlaczego dana forma zdania jest bardziej lub mniej uprzejma.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Najpierw uczniowie omawiają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.

  7. Uczniowie oglądają prezentację multimedialną i wykonują Exercise 34 (Prezentacja multimedialna).

  8. Uczniowie odpowiadają w parach na pytanie z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Przygotowują notatki i prezentują odpowiedź koledze/koleżance. Na koniec ochotnicy relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach tworzą listę zasad dla rodzeństwa zgodnie z poleceniem z Exercise 7 (Sprawdź się): Alex, your 15‑year‑old step‑brother, is going to share a room with you. You want him to follow certain rules to avoid problems and arguments. Write a set of rules that you will later put on the door. Include the following pieces of information:

  • a title and one sentence of introduction;

  • two things he can do in the room and explain why you don’t mind them;

  • two things he can’t do and why you don’t want him to do them;

  • one thing you want him to remember when you share the room with him.

Chętni prezentują zasady na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): It’s the first week of September and you want to organise a school end‑of‑summer disco party. Write an email to your friend in which you:

  • explain the reasons why you want to organise the event;

  • give the best place and time for the party;

  • describe who is going to help you in organising the party;

  • write about the things you need to do before the party and why they are important.

Use 100 to 150 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie porządkują listę porad z prezentacji w spersonalizowanej kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. Prezentują listy i w parach uzasadniają kolejność.