Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Aleksandra Marszałek‑Harych, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Co to jest rząd reakcji chemicznej?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres rozszerzony
IV. Kinetyka i statyka chemiczna. Energetyka reakcji chemicznych. Uczeń:
3) na podstawie równania kinetycznego określa rząd reakcji względem każdego substratu; na podstawie danych doświadczalnych ilustrujących związek między stężeniem substratu a szybkością reakcji określa rząd reakcji i pisze równanie kinetyczne.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
definiuje pojęcia: rzędowość reakcji, reakcja elementarna, reakcja następcza, reakcja równoległa;
analizuje wykresy zależności stężenia molowego substratu od czasu dla reakcji o różnej rzędowości;
oblicza ubytek masy substratu w trakcie trwania reakcji;
szkicuje wykresy zależności stężenia molowego substratu od czasu dla reakcji o różnej rzędowości.
Strategie:
asocjacyjna.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
analiza materiału źródłowego;
dyskusja dydaktyczna;
technika gadająca ściana;
ćwiczenia uczniowskie;
film samouczek;
technika zdań podsumowujących.
Forma pracy:
praca zbiorowa;
praca w grupach;
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami/smartfony/tablety z dostępem do internetu;
podręczniki tradycyjne;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Zaciekawienie i dyskusja. Wykorzystuje pytania zawarte we wprowadzeniu do e‑materiału, np.:
Jakie czynniki wpływają na reakcję chemiczną?
Czym jest rząd reakcji chemicznej?
W jaki sposób się go wyznacza?
Czy rząd reakcji elementarnej jest równy jej cząsteczkowości?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół wcześniej zadanych pytań.
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zostają podzieleni na cztery grupy. Nauczyciel rozdaje arkusze papieru i mazaki. Uczniowie analizują tekst w dostępnych źródłach informacji – w Internecie, w podręcznikach tradycyjnych, a także w e‑materiale. Każda grupa ma opracować jeden z przydzielonych tematów:
grupa I – reakcja zerowego rzędu;
grupa II – reakcja I rzędu;
grupa III – reakcja II rzędu;
grupa IV – reakcje wyższych rzędów.
Po zakończonej pracy liderzy prezentują efekty pracy grupowej z wykorzystaniem techniki gadająca ściana. Nauczyciel weryfikuje poprawność merytoryczną prezentacji i wyjaśnia ewentualne błędy.
Uczniowie analizują w parach w e‑materiale wykresy zależności stężenia molowego substratu od czasu dla reakcji o różnej rzędowości, po czym prowadzący zajęcia zdaje pytania, aby sprawdzić zdobytą wiedzę uczniów:
W jaki sposób wyznacza się rząd reakcji?
Czy rząd reakcji wpływa na jednostkę szybkości reakcji?
Czy rząd reakcji wpływa na jednostkę stałej szybkości reakcji?
Jak wyglądają wykresy zależności szybkości reakcji od stężenia substratu dla reakcji 0 rzędu, I rzędu i II rzędu?
Uczniowie w parach analizują medium bazowe – film samouczek.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel zadaje uczniom przykładowe pytania:
Jakie czynniki wpływają na reakcję chemiczną?
Czym jest rząd reakcji chemicznej?
W jaki sposób wyznacza się rząd reakcji chemicznej?
Czy rząd reakcji elementarnej jest równy jej cząsteczkowości?
Jaki dział chemii zajmuje się badaniem reakcji chemicznych, ich szybkości oraz ich mechanizmów?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie również zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Czego się nauczyłem/łam...
Co było dla mnie łatwe...
Co sprawiało mi trudności...
Praca domowa:
Podopieczni samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę, rozwiązując zadania zawarte w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Film samouczek jest dobrym narzędziem do samodzielnej nauki w domu.
Materiały pomocnicze:
1. Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Jakie czynniki wpływają na reakcję chemiczną?
Czym jest rząd reakcji chemicznej?
W jaki sposób wyznacza się rząd reakcji chemicznej?
Czy rząd reakcji elementarnej jest równy jej cząsteczkowości?
Jaki dział chemii zajmuje się badaniem reakcji chemicznych i ich mechanizmów?
Arkusze papieru, mazaki, glutaki.