Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Bullying / Nękanie
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń poszerza słownictwo dotyczące dokuczania w szkole.
Uczeń potrafi rozmawiać o zjawisku dokuczania w szkole oraz na nie reagować.
Uczeń redaguje ogłoszenie szkolne.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozmawia o zjawisku dokuczania w szkole.
Uczeń potrafi reagować na zjawisko dokuczania w szkole.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie zatroskanego ucznia (Przeczytaj) i pyta: This person is upset, because they have been bullied. What is bullying? Have you ever been bullied at school? Have you ever been bullied online? Uczniowie dzielą się doświadczeniami na forum klasy.
Nauczyciel wyjaśnia, że tematem lekcji będzie dokuczanie w szkole, i prosi, aby w ramach przygotowania do czytanki, uczniowie wykonali Exercise 1 (Przeczytaj) na wyścigi. Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst *Stop Bullying! * i indywidualnie wybierają odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy, uzasadniając swoje wybory cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach przydzielają wyrażenia w Exercise 3 (Przeczytaj) do odpowiednich kategorii. Wskazane pary prezentują zawartość każdej z kategorii.
W ramach przygotowania do pracy z Prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z Prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Następnie sprawdzają odpowiedzi w parach i czytają pełne zdania na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Wskazane pary prezentują swoje odpowiedz na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 1 i 2 (Sprawdź się), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w grupach 3–4 osobowych tworzą ogłoszenie według instrukcji w Exercise 8 (Sprawdź się): You and your classmates organise a school anti‑bullying week. Write an ad on the school website in which you:
describe the event;
explain what should be prepared;
invite other students to join the action.
Your email should be 50–120 words long
Przedstawiciele grup odczytują ogłoszenia na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 i 4 (Sprawdź się). Wskazane osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach napisali listę sposobów radzenia sobie z dokuczaniem w szkole i dokuczaniem w sieci. Uczniowie pracują w parach, a następnie odczytują swoje opisy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą odpowiedzi do pytań w Exercise 7 (Sprawdź się).
What is bullying?
What is cyberbullying?
Who is a bystander?
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie słuchają Prezentacji z e‑materiału i tworzą hasło dla kampanii promocyjnej Anti Bullying Group. Polecenie: Listen to the Presentation in e‑materiał. Create a promotional slogan for the Anti Bullying Group campaign.