Autorki e‑materiału: Ela Borowiec

Autorki scenariusza: Iza Michalak, Elżbieta Laskowska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Interests and Hobbies / Zainteresowania i hobby.

Grupa docelowa: klasa 5 SP

Podstawa programowa

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V 

Treści nauczania – cele szczegółowe: I.1, I.5, I.10, II.2, II.5, III.4, V.3, V.5, X, XI

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.

  2. [K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.

  3. [K4] Kompetencje cyfrowe.

  4. [K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem i zainteresowaniami.

  2. Uczeń umie opowiedzieć, jak spędza wolny czas.

  3. Uczeń potrafi opisać, jakie zainteresowania/hobby realizuje lub jakie sporty uprawia w czasie wolnym od nauki.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat sportu i zainteresowań.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty rozwoju swoich zainteresowań i twórczego spędzania wolnego czasu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście);

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części);

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne;

  2. metoda kognitywna;

  3. grywalizacja;

  4. konstruktywizm;

  5. konektywizm;

  6. podejście humanistyczne;

  7. podejście holistyczne.

Formy zajęć:

  1. praca w parach;

  2. praca w grupach;

  3. praca indywidualna;

  4. praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dotępem do internetu;

  2. zasoby multimedialne zawarte w materiale, w tym gra edukacyjna;

  3. tablica interaktywna.

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca

  1. Nauczyciel pyta uczniów: How do you spend your free time?
    Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie wstępu i pierwszego akapitu tekstu What's Your Hobby? oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie: What hobbies does Tomek have? What does he never do? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali wypowiedź Martiny z drugiego akapitu tekstu What's Your Hobby? i odpowiedzieli na pytanie:  What does Martina do when she wants to relax?  Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali trzeci akapit tekstu What's Your Hobby? i odpowiedzieli na pytanie: What are Sophie's hobbies? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali wypowiedź Antona z czwartego akapitu tekstu What's Your Hobby? i odpowiedzieli na pytanie:  What does Anton do in his free time? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  5. Uczniowie ponownie czytają tekst What's Your Hobby?, a następnie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). W ćwiczeniu 3 uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  6. Uczniowie analizują poszczególne akapity tekstu, wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo, odnosząc się do słownika lub prosząc o pomoc nauczyciela.

  7. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda z grup przygotowuje kilka pytań do przydzielonego akapitu. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań, a następnie uczniowie wymieniają się pytaniami, tak że każda grupa otrzymuje zestaw pytań utworzony przez inną grupę. W grupach uczniowie odpowiadają na pytania.

  8. Nauczyciel pyta uczniów, które z aktywności wymienionych w tekście wykonują/ chcieliby wykonywać, a które zupełnie ich nie interesują. Uczniowie odpowiadają na pytania w parach, a następnie relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki na forum klasy.

  9. Uczniowie przy pomocy nauczyciela ustalają zakres słownictwa z tekstu, którego wszyscy będą zobowiązani się nauczyć. W tym celu uczniowie najpierw dokonują selekcji słownictwa, pracując w parach, następnie w czwórkach i wreszcie na forum klasy. Dodatkowo mogą dokonać kategoryzacji wyrażeń według wymyślonych przez siebie kryteriów, takich jak np.: części mowy, wyrazy łatwe/trudne do zapamiętania itd.

  10. Uczniowie wcielają się w jednego z bohaterów czytanki i prezentują ustnie wypowiedź wybranej osoby na forum klasy, wykorzystując słownictwo, które uznali za kluczowe.

  11. Uczniowie zapoznają się z działem Gramatyka, a następnie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj).

  12. Wykorzystując przysłówki częstotliwości z działu Gramatyka, uczniowie piszą trzy zdania na temat aktywności, jakie wykonują w wolnym czasie. Dwa zdania powinny być fałszywe, jedno prawdziwe. Uczniowie odczytują je kolejno na forum klasy, a zadaniem pozostałych jest odgadnięcie, które zdania są nieprawdziwe.

  13. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Chętni uczniowie z każdej grupy podchodzą na przemian do na tablicy multimedialnej i odkrywają poszczególne pary kart w Memo. Za każdą odkrytą poprawnie  parę kart nauczyciel przyznaje punkt danej grupie.

  14. Uczniowie grają w grę edukacyjną i wykonują Exercise 2, 3, 4 (Gra edukacyjna).

Faza podsumowująca

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Dodatkowo wymieniają pozostałe aktywności omówione w tekście What's Your Hobby?

  2. Uczniowie wykonują Exercise 57 (Sprawdź się)

Praca domowa

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1, 3, 4, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Write an e‑mail about your favourite hobby to a friend from England. In the e‑mail:

  • tell him/her what hobby it is;

  • inform him/her when you do it;

  • explain why you like it;

  • ask him/her about his/her favourite hobby.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, bazując na grze edukacyjnej, uczniowie przygotowują krótką wypowiedź ustną o swoim hobby. Nie podają jego nazwy a jedynie opis np.
You can play/go/make it.It's good for your brain/body.You need a racket and a net to play it, etc.
Na początku kolejnej lekcji chętni uczniowie prezentują swoje opisy, a klasa stara się zgadnąć o jakim hobby jest mowa.