Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Benefits of a Good Night’s Sleep / Korzyści z dobrze przespanej nocy
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, III.1, III.4, V.2, V.6, V.8, VII.2, IX.1, IX.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze zdrowotnymi korzyściami snu.
Uczeń wymienia korzyści płynące z odpowiedniej ilości snu.
Uczeń udziela porady na temat sposobów poprawy jakości snu.
Uczeń wymienia zaburzenia zdrowia i funkcjonowania organizmu wynikające z bezsenności i nawyku drzemania w ciągu dnia.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość zdrowych nawyków związanych ze spaniem i znaczenia snu w codziennym funkcjonowaniu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat konsekwencji zdrowotnych i psychicznych niewyspania.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
karta zadań interaktywnych
mapa pojęć
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
Do you have enough sleep?
How many hours of sleep do you need to feel rested?
How do you feel when you have not slept enough?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu What are the Benefits of a Good Night’s Sleep? i na forum klasy udzielają odpowiedzi, wykorzystując własną wiedzę ogólną. Nauczyciel zapisuje sugestie na tablicy, aby po przeczytaniu tekstu uczniowie mogli porównać swoje pomysły z informacjami w tekście.
Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). W celu sprawdzenia odpowiedzi, uczniowie odczytują kompletny tekst czytanki na forum klasy, pojedynczo, akapit po akapicie. Uzasadniają, dlaczego zdania z ćwiczenia umieścili w konkretnych lukach tekstu.
Starając się nie zaglądać do tekstu, uczniowie wymieniają z pamięci zalety płynące ze snu, a nauczyciel dodaje je do zapisanej wcześniej na tablicy listy.
Uczniowie samodzielnie lub w parach uzupełniają luki w Exercise 3 i 4 (Przeczytaj), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
How does sleep boost the immune system?
What benefits do you see when you get enough sleep and when you are rested?
How important is sleep in people’s lives? Give three reasons.
Po zakończeniu rozmów chętni podsumowują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie czytają na głos treści mapy pojęć i tłumaczą je w parach na język polski. Następnie prezentują tłumaczenia na forum klasy.
Uczniowie, pracując w parach, wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Mapa pojęć), po czym udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozwiązują w parach Exercise 4 (Mapa pojęć). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba lub nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie: How do you sleep at night? Well? Badly? Why? Udzielają sobie nawzajem rady dotyczącej poprawy jakości snu.
Uczniowie, nadal pracując w parach, formułują porady na temat snu zgodnie z instrukcją w Exercise 7 (Sprawdź się): Read the comments on the sleeping problems forum. Give three‑sentence advice to each commenter.
I’m stressed constantly. I’m annoyed with everyone, even my family. I’m way too irritable. My son says there’s a connection between sleep and stress. Can someone tell me more? How are they connected? What should I do to feel less stressed? Please, help!
My mum keeps telling me that sleep improves bodily functions. How does that even work? What does sleep have to do with my body? I stay up late most nights of the week to play games, but I don’t think it affects me negatively? Should I worry? Help!
Chętni prezentują porady na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Use your blog to share your impressions from an interesting article about sleep. In your entry:
explain why you decided to read this article;
inform what you found out from the article;
give and describe four examples of how you can improve the quality of your sleep.
Your answer should be between 50–120 words.
Uczniowie tworzą krzyżówkę na 6 haseł ze słownictwem z mapy pojęć.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą krzyżówkę na 6 haseł ze słownictwem z mapy pojęć. Na kolejnej lekcji w parach wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują.