Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Disease of Poverty / Choroby niedostatku

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.1, I.6, I.11, I.14, II.1, II.2, II.3, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.2, V.6, V.7, V.10, V.11, VII.4, XIII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  2. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu ubóstwa i związanych z nim chorób.

  2. Uczeń potrafi wymienić przyczyny i skutki kryzysu ubóstwa.

  3. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat kryzysu ubóstwa.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat problemu ubóstwa na świecie.

  2. Uczeń kształtuje świadomość kryzysu ubóstwa na świecie, rozwija wrażliwość na problemy społeczne i postawę obywatelskiej odpowiedzialności wobec problemów nieuprzywilejowanych grup społecznych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Uczniowie rozmawiają w parach, wykorzystując pytania na temat chorób cywilizacyjnych z poprzedniej lekcji. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na fakt, że na świecie można spotkać zarówno problemy wynikające z życia w dobrobycie, jak i choroby związane z kryzysem ubóstwa. Zachęca uczniów do zastanowienia się nad przykładami takich schorzeń, a uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Poverty Disease or Diseases of Poverty? Sprawdzają w słowniku nieznane słownictwo i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst, po czym w parach tworzą listę problemów wynikających z ubóstwa. Zgodnie ze swoimi przekonaniami porządkują problemy od najpoważniejszych do mniej dotkliwych. Prezentują wyniki pracy kolegom/koleżankom, uzasadniając swoje opinie.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach i opisują ilustrację w Exercise 4 (Przeczytaj). Na forum klasy dzielą się informacjami i opiniami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  5. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytanie: Should wealth give anyone priority in access to healthcare? Uzasadniają opinie, a następnie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, w jakich kontekstach (np. formalnym/nieformalnym) używa się podanych w ćwiczeniu synonimów wyrazu poor. Objaśnia też różnice znaczeniowe między np. underprivileged oraz in need, proponując przykładowe użycia wyrażeń.

  6. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i uzupełniają ją o podane nad nią wyrazy. Następnie słuchają nagrań i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć), a odpowiedzi nanoszą na tablicę.

  7. Uczniowie słuchają nagrań do mapy pojęć i wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Mapa pojęć). Porównują je w parach i na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, opisują ilustracje w Exercise 4 (Mapa pojęć) zgodnie z poleceniem: Look at the pictures below. They show some aspects of supporting countries afflicted by the poverty crisis. Refer to 2 of the pictures and describe what can be done to help communities in crisis to help break the poverty cycle.

    Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie na forum klasy lub w niewielkich grupach kontynuują rozmowę na temat kryzysu ubóstwa, koncentrując się na problemach swojej lokalnej społeczności i zadając takie pytania, jak: Is poverty a problem in your local community? Who is afflicted by it? What can be done to break the poverty cycle in your area?

    Uczniowie w grupach i/lub na forum klasy wymieniają się spostrzeżeniami, opiniami i pomysłami.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Former president of the United States Barack Obama said: “If poverty is a disease that infects the entire community in the form of unemployment and violence, failing schools and broken homes, then we can’t just treat those symptoms in isolation. We have to heal that entire community.” Write an essay in which you will agree or disagree with the above quote. Support your opinion with adequate arguments.

Your essay should have 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Wykorzystując słownictwo z mapy pojęć dotyczące kryzysu ubóstwa, uczniowie tworzą w parach zapis wywiadu radiowego/telewizyjnego. Jedna osoba jest dziennikarzem/dziennikarką, a druga pracownikiem/pracownicą organizacji humanitarnej. Rozmawiają na temat problemu ubóstwa na świecie. Uczniowie opracowują treść wywiadu w ramach pracy domowej i prezentują scenkę na kolejnej lekcji. Alternatywnie mogą wykonać to ćwiczenie w trakcie lekcji, zamiast dyskusji w pkt 2 fazy podsumowującej.