Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: We Love Playing Board Games! / Kochamy grać w planszówki!
Grupa docelowa: klasa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.5, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane gry i zabawy.
Uczeń wymienia ważne zasady wspólnej zabawy.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zasad wspólnej zabawy.
Uczeń rozwija zainteresowanie grami.
Uczeń kształtuje postawę zdrowej rywalizacji i poszanowania zasad w grze i zabawie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje kartki A3, przybory plastyczne do przygotowania gry, pionki i kostki dla drużyn czteroosobowych, magiczny kapelusz z wyrażeniami: no cheating/I win/ it’s not fair/it’s my turn/great idea/don’t worry, a także egzemplarze gier planszowych, o których będzie mowa w e‑materiale – jengę, domino, memory, taboo, snake and ladders, oraz duży szcześcian‑kostkę do gry.
W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli na podłodze w kręgu. Prezentuje kostkę i kolejne gry. Nazywa przedmioty i układa ja na środku. Prosi dzieci, żeby zamknęły oczy i chowa jedną z gier. Dzieci otwierają oczy i odpowiadają na pytanie: What is missing? Następnie schowana gra wraca na swoje miejsce, po czym nauczyciel chowa kolejną grę.
Nauczyciel wybiera rzutem kostki (zamiast zwykle używanej do tego celu miękkiej piłeczki) dziecko i zwraca się do niego: Please, roll the dice. Uczeń rzuca dużą kostką i liczy głośno, ile oczek na niej wypadło. Po czym rzuca kostkę do innej osoby i również mówi: Please, roll the dice. Zadaniem osoby, która rzuci kostkę, będzie głośne policzenie oczek.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje ilustracje i odtwarza nagrania, a dzieci powtarzają po nauczycielu – raz głośno, raz szeptem.
Nauczyciel odtwarza nagranie do historyjki (Przeczytaj), a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel odtwarza historyjkę po raz drugi, tym razem zatrzymując nagranie po kluczowych zdaniach i prosi dzieci o powtórzenie treści.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania z ćwiczenia, a uczniowie wybierają prawidłową ilustrację. Jeśli za prawidłową uważają pierwszą ilustrację, podnoszą obie ręce do góry, jeśli drugą – wstają obok ławek. Ochotnicy podchodzą i nanoszą na tablicę prawidłową odpowiedź.
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrażenia z czytanki: no cheating/I win/ it’s not fair/it’s my turn/great idea/don’t worry. Odczytuje wyrażenia i demonstruje je gestami, po czym prosi dzieci o powtórzenie każdego wyrażenia i gestu. Następnie nauczyciel dzieli grupę na dwie drużyny, które przystąpią do pojedynku na kalambury. W pudełku/kapeluszu/magicznej torbie nauczyciel umieszcza kartki z wyrażeniami, które zostały zapisane na tablicy (każde w kilku egzemplarzach). Drużyny na zmianę wyznaczają reprezentantów, którzy losują po jednym wyrażeniu i prezentują je swojej drużynie (gestami). Jeżeli drużynie uda się odgadnąć, o które wyrażenie chodzi i wypowiedzieć je prawidłowo w czasie do 1 minuty, zyskuje ona punkt. Jeśli drużyna przekroczy wyznaczoną minutę, nie otrzymuje punktu. Wygrywa drużyna z większą liczbą punktów.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych porządkują zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy tekst rymowanki Mii z wprowadzenia do animacji. Nauczyciel czyta rymowankę i prosi dzieci, żeby klaskały do rytmu. Dodatkowo dzieci dwa lub trzy razy skandują głośno tekst rymowanki.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Animacja). Odtwarza nagrania, a uczniowie łączą je z ilustracjami na urządzeniach mobilnych, po czym ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy animację, a uczniowie śledzą ją na tablicy. Reagują na zaproszenie pani Crow i odpowiadają na forum klasy. Podczas oglądania animacji uczniowie mają za zadanie policzyć ile razy pojawia się w niej wyrażenie no cheating.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Animacja). Wybiera pojedyncze osoby do odczytania zdań z ćwiczenia, kładąc przed nimi dużą kostkę, używaną w fazie wprowadzającej. Wybrana osoba odczytuje zdanie, a pozostali zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych i zgłaszają się do uzupełnienia zadania na tablicy.
Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych łączą obrazki z nazwami w Exercise 3 (Animacja). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.*
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Otrzymują od nauczyciela kartkę A3 i tworzą własną grę planszową, na której umieszczają 20 pól, w tym 6 pól z różnymi czynnościami, np.: jump, stand up, quack like a duck, turn around 3 times, dance, play the guitar itp. (ilustrują pola zadań rysunkami, a nauczyciel pomaga im nazwać czynności). Następnie, używając kostek i pionków, rozgrywają grę. Liczą i zwracają się do siebie tylko po angielsku: roll the dice, it’s your turn, I win etc.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Rozwiązania zadań nauczyciel sprawdza na początku następnych zajęć.
Materiały pomocnicze: Kartki A3, przybory plastyczne do przygotowania gry, pionki i kostki dla drużyn czteroosobowych, magiczny kapelusz z wyrażeniami: no cheating/I win/ it’s not fair/it’s my turn/great idea/don’t worry, a także egzemplarze gier planszowych, o których będzie mowa w e‑materiale – jengę, domino, memory, taboo, snake and ladders oraz duży szcześcian‑kostkę do gry.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach i przygotowują plakat z zasadami fair play. Dekorują go w dowolny sposób. Z prac powstaje wystawa klasowa.