Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Iwona Mikucka
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Food Trucks / Food trucki
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/techników
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.5, II.6, III.4, III.7, V.1, V.4, V.5, V.6, V.8, VII.4, VII.5, VIII.2, X, XII
Poziom nauczania: - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z historią food trucków.
Uczeń wyraża opinię na temat food trucków.
Uczeń wyraża opinię na temat tego, czy chciałby pracować w takim miejscu.
Uczeń tworzy wpis na szkolne forum, opisując chęć udziału w konkursie na uruchomienie własnego food trucka.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat historii food trucków.
Uczeń rozwija postawę przedsiębiorczości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie What’s the history of food trucks? (Przeczytaj) i pyta: Do you like food trucks? Why/why not? What do you know about food trucks? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi, nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst History of Food Trucks, a następnie na urządzeniach mobilnych łączą elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają powołując się na odpowiednie zdania z tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie i wybierają prawidłowe odpowiedzii w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie, pracując w niewielkich grupach rozmawiają i odpowiadają na pytania w Exercise 6 (Przeczytaj). Na koniec, reprezentanci grup relacjonują wypowiedzi kolegów i koleżanek na forum klasy.
Uczniowie pracują samodzielnie na urządzeniach mobilnych i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie wyznaczone osoby odczytują pełne zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup. Wyświetla na tablicy i odczytuje kolejno pojedyncze zdania z Exercise 5 (Przeczytaj), resztę zdań zasłaniając. Odmierza czas 20‑30 sekund na znalezienie i zapisanie na kartce synonimu dla wskazanego wyrażenia w danym zdaniu. Po upłynięciu wyznaczonego czasu, uczniowie podnoszą kartkę, a nauczyciel sprawdza pisownię, i przyznaje po jednym punkciedrużynom, które prawidłowo wskazały i zapisały dane słowo
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją nauczyciel wyświetla zdjęcie Food truck – is it worth it? (Prezentacja multimedialna) i pyta: Would you like to work in a foodtruck? Why/why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie w parach łączą elementy w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Ochotnik podchodzi do tablicy i nanosi odpowiedzi, które dyktują mu pozostali odczytując pełne zdania.
Uczniowie oglądają prezentację na tablicy po czym na forum klasy wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i w parach tworzą opis foodtruck generation zgodnie z poleceniem w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Odczytują opisy na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
There is a competition for new business ideas in your town. You want to win the start‑up money to set up a food truck business, but you need some partners. Write a post on your school’s social media in which you:
introduce your idea of running a food truck and describe the advantages of it;
justify how you would spend the money;
present the benefits of the idea for your local community;
encourage the readers to share their opinion about the idea in comments.
Your comment should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach. Tworzą wywiad dziennikarza/dziennikarki z właścicielem popularnego foodtrucka. Uczniowie zapisują kilka pytań używając słownictwa z prezentacji, po czym odgrywają scenkę wywiadu, zamieniając się rolami.
Ochotnicy/ochotniczki prezentują scenki na forum klasy.