Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Dark Stores / Ciemne sklepy
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, II.7, III.4, III.6, III.7, V.4, V.5, V.8, VII.4, VII.5, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z nowymi formami kupowania.
Uczeń umie wymienić zalety „ciemnych sklepów”.
Uczeń przedstawia i uzasadnia opinię na temat robienia zakupów w „ciemnych sklepach”.
Uczeń potrafi stworzyć wypowiedź/ wpis na blog z wykorzystaniem zwrotów dotyczących standardowych zakupów online i zakupów w „ciemnym sklepie”.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe umożliwiające rozmowę na temat konsumpcji.
Uczeń kształtuje zrozumienie mechanizmów rynku w dobie usług elektronicznych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta: Do you prefer shopping online or in stationary shops? Why? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie przypominają sobie słownictwo związane z zakupami, wykonując Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o szybkie przeczytanie tekstu When Dark Means Bright i o wybranie właściwych tytułów dla akapitów w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj).
Uczniowie, nie patrząc w tekst, odpowiadają na forum klasy na pytanie: What are the advantages of dark stores? Nauczyciel zapisuje odpowiedzi na tablicy, po czym prosi uczniów o znalezienie i zapisanie na niej oryginalnych zdań z tekstu.
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na tematy z Exercise 4 (Przeczytaj):
Has any information about dark stores surprised you? Why? / Why not?
Would you like to work in a dark store? Why? / Why not?
Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup podsumowują dyskusje na forum klasy. Nauczyciel zapisuje na tablicy powody, dla których praca w „ciemnym sklepie” przemawia do uczniów, i te, przez które by się jej nie podjęli.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj), odczytują zdania na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie samodzielnie zapisują usłyszane wyrażenia w Exercise 6 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie grają w parach w wisielca, używając słownictwa z Exercise 5 i 6 (Przeczytaj).
W ramach rozgrzewki do pracy z materiałem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie słuchają wywiadu i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z wywiadu (jeśli je pamiętają).
Uczniowie ponownie słuchają wywiadu, po czym w parach rozmawiają na jego temat i odpowiadają na pytania z Exercise 3 (Plik audio):
Which advantages listed in the text in the previous section (Przeczytaj) are also mentioned by this businessman? (Find at least 3)
Would you prefer to use the services of a dark store rather than a regular online shop? Why?/Why not?
What other question(s) would you ask the owner of a dark store chain?
Po zakończeniu rozmów chętne osoby dzielą się odpowiedziami na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się), chwilowo nie korzystając z zasobów e‑materiału. Następnie sprawdzają ćwiczenie w parach i weryfikują, w jakim kontekście zostały użyte w e‑materiale prawidłowe wyrażenia. Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4, 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną:
a) na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Answer the questions in full sentences. Write two sentences for each question.
What is unusual about buying in dark stores?
Would you personally use their services? Why?/Why not?
Do you think the activity of dark stores will increase in the future? Why?/Why not?
Which form of shopping do you like the most and why?
lub b) na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just done your first shopping at a dark store. On your blog, write an entry (100–150 words), and
describe the experience;
compare shopping at dark store with online shopping;
express your opinion about dark stores and justify it;
encourage your readers to try out this type of shopping.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie wybierają trzy najciekawsze informacje z wywiadu i opisują je, uzasadniając (100–150 wyrazów).