Autorki e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorki scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Start a School Newspaper! Stwórzmy gazetkę szkolną!

Grupa docelowa: klasa 7 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – cele szczegółowe I.3, II.5, III.3, III.4, IV.3, V.3, VII.8

poziom podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.

  2. [K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności.

  3. [K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.

  4. [K4] Kompetencje cyfrowe.

  5. [K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zakładaniem i prowadzeniem gazetki szkolnej.

  2. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail na temat swojego udziału w przygotowaniu gazetki szkolnej i zachęcić go/ją do podobnych działań.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z zakładaniem i funkcjonowaniem gazetki szkolnej.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na temat tego, jak założyć gazetkę szkolną.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What makes a good school newspaper? Does your school have its own newspaper? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo mogą zdecydować, który z artykułów chcieliby przeczytać i dlaczego.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w grupach pięcioosobowych. Każda z osób czyta jeden fragment tekstu Let’s Start Our School Newspaper!, a następnie krótko prezentuje jego treść pozostałym członkom grupy. Na forum klasy uczniowie relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegów.

  2. Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst, sprawdzają w Słowniku niezrozumiałe wyrażenia. Następnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie do każdego nagłówka tekstu przygotowują chmury wyrazowe, w których umieszczają kluczowe słownictwo dla poszczególnych części tekstu.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nauczyciel zwraca uwagę na rolę kolokacji (czasownik + rzeczownik) w nauce języka. Uczniowie mogą wyszukać w tekście więcej kolokacji czasownik+rzeczownik.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  7. Uczniowie w trzech różnych parach odpowiadają pytania w Exercise 6 (Przeczytaj); w jednej parze odpowiadają na jedno pytanie, po czym następuje zmiana par i uczniowie odpowiadają na kolejne pytanie. Przed przystąpieniem do realizacji zadania uczniowie wyszukują w tekście słownictwo, które następnie wykorzystują, udzielając odpowiedzi.

  8. W ramach rozgrzewki wykonują Exercise 1 (Film). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  10. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i do każdego elementu z Exercise 2 starają się wpisać kluczowe słowa, które usłyszeli. W parach, wykorzystując wypisane wyrażenia, uczniowie odtwarzają szczegóły dotyczące poszczególnych elementów treści.

Dodatkowo/alternatywnie: uczniowie wykonują Exercise 34 (Film).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You’re the editor of a school newspaper. Your friend from England asked you for advice on how to start a school newspaper. Write an email to your friend. In the email:

  • write what responsibilities you have in the school newspaper;

  • mention two important steps in starting a school newspaper;

  • explain to your friend why you think he/she would enjoy doing it.

Sign as XYZ. Your email should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując słownictwo z prezentacji multimedialnej, uczniowie układają 10‑hasłową krzyżówkę wraz z 10 definicjami.