Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: All About Me / Wszystko o mnie
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.5, III.4, IV.1, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie. umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń posługuje się słownictwem umożliwiającym przedstawienie siebie i innych oraz mówienie o ich wieku.
Uczeń opisuje siebie i innych, używając czasownika to be.
Uczeń redaguje krótką notkę na blog dotyczącą członków swojej rodziny.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętności językowe pozwalające na przedstawienie siebie i opisanie innych osób.
Uczeń rozwija postawę otwartości na innych i zainteresowania tym jak wyglądają rodziny kolegów/koleżanek z klasy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie uczennicy (Przeczytaj) i prosi uczniów o opisanie jej: Who do you see in the picture? Where is she? How old is she? Następnie, nauczyciel pyta uczniów: How many children are there in your class? How many girls/boys are there? How many teachers have you got? What are their names? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst (Przeczytaj) i samodzielnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie układają puzzle w Exercise 4 (Przeczytaj) i w parach odpowiadają na pytanie z ćwiczenia.
Nauczyciel prosi o zgłoszenie się czterech ochotników i formułuje kolejno cztery zdania z użyciem czasownika to be i imion uczniów, np. I am Jack, your teacher. I am 70 years old / Mark, you are 9 years old, Sara is 9 years old, Tom and Jack are 10 years old, i wyjaśnia zasady użycia czasownika to be w czasie teraźniejszym.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i, wzorując się na tekście czytanki, zapisują 5 zdań na temat swojej szkoły i nauczycieli. Prezentują opisy na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z materiałem audio uczniowie opisują ilustrację wprowadzającą sekcję audio, a następnie odpowiadają na pytania: Is you family big or small? What are the names of your family members? How do you spell them? Chętne osoby odpowiadają na forum klasy, a następnie wszyscy uczniowie robią to samo w parach.
Uczniowie na forum klasy wykonują Exercise 1 (Plik audio) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i uzupełniają Exercise 2 (Plik audio) oraz nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie słuchają nagrania ponownie i w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Odpowiedzi odczytują na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio).
Uczniowie pracują w parach i opowiadają o sobie i swojej rodzinie. Następnie chętne osoby prezentują kolegę/koleżankę, używając czasownika to be w 3 os. liczby pojedynczej.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about yourself and two of your family members. In the post write:
your names;
your ages;
who the family members are.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie przygotowują zdjęcie lub rysunek rodziny (słynnej lub wymyślonej) i na wzór zapisu z nagrania w pliku audio opisują zdjęcie/rysunek. Następnie prezentują prace na forum klasy. Ćwiczenie można wykonać w fazie podsumowującej lekcji lub w ramach pracy domowej.