Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Literary Classics – Should We Read Them Now? / Klasyka literatury – czy powinniśmy po nią dziś sięgać?
Grupa docelowa:
klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, I.9, II.2, II.3, III.1, III.2, III.4, V.2, V.5, V.7, VII.5, VIII.2, VIII.3, IX.2, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania – podstawo:wy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu czytelnictwa, książek i gatunków literackich.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić swoją opinię na temat wartości literatury klasycznej dla współczesnego czytelnika.
Uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego lista lektur oparta na literaturze klasycznej mogłaby zostać zastąpiona kanonem bardziej współczesnych pozycji literackich.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o literaturze i kanonie literackim.
Uczeń poszerza wiedzę na temat gatunków literackich i klasycznego kanonu.
Uczeń rozwija świadomość przemian zachodzących w literaturze.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel może dodatkowo zapytać: What is your favourite genre? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Should We Chuck Chaucer? i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): Look again at the ranking of the most read fiction genres in the warm‑up activity. Do you think it reveals anything interesting about modern readers? If so, what is it?
Po zakończeniu dyskusji uczniowie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem nauczyciel pyta uczniów, czy zgadzają się ze zdaniem z wprowadzenia do sekcji audio: Literary classics can be real eye‑openers to the world. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedź na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą odtworzyć kontekst, w którym wyrażenia z zadania wystąpiły w nagraniu.
Uczniowie, pracując w parach lub niewielkich grupach, dzielą się opiniami na temat z Exercise 4 (Plik audio): Which fact mentioned in the interview has surprised you the most? Why?
Uczniowie relacjonują na forum klasy wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 i 5 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie dyskutują w niewielkich grupach lub na forum klasy na temat twierdzeń z Exercise 7 (Sprawdź się):
Classical literature has absolutely nothing to do with the modern world.
In school, we are only taught boring examples of the Western literary canon.
Reading literary classics makes people more aware of motifs behind their own behaviour.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, na podstawie pliku audio z e‑materiału, uczniowie przygotowują się do odegrania roli dziennikarza oraz eksperta – jako dziennikarze przygotowują listę pytań do eksperta, jako eksperci przyswajają treść nagrania. Na kolejnej lekcji po sprawdzeniu poprawności pytań uczniowie pracują w parach: dziennikarz (uczeń A) i ekspert (uczeń B). Zadaniem dziennikarza jest przeprowadzenie z ekspertem wywiadu na temat wyrażeń o rodowodzie literackim, które weszły do języka codziennego. W połowie rozmowy uczniowie zamieniają się rolami.