Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Go to the Concert! / Chodźmy na koncert!
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.3, III.4, V.1, V.2, V.4, V.5, V.6, VII.3, VII.5, X, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z muzyką i koncertami w różnych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń umie porównać koncert rockowy i koncert muzyki klasycznej.
Uczeń potrafi opisać wrażenia po wysłuchaniu utworu muzycznego.
Uczeń potrafi uzasadnić opinię na temat muzyki klasycznej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat różnych rodzajów muzyki.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat różnorodności doświadczeń muzycznych i rozwija zaciekawienie muzyką klasyczną.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you like music? What music do you listen to? Who is your favourite musician? Have you ever been to his/her concert? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z odpowiednimi ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do tekstu.
Uczniowie w parach tworzą dialog, w którym jedna osoba pyta o wrażenia z koncertu, a druga, kierując się własnymi doświadczeniami lub używając wyobraźni, opowiada o koncercie. Następnie zamieniają się rolami. Nauczyciel może podpowiedzieć uczniom, jakiego rodzaju pytania zadawać, np.: Whose concert did you go to? What kind of music is it? Where did the concert take place? What did you like the most?
W ramach rozgrzewki do pracy z materiałem audio, nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające chór i pyta o ich opinię na temat muzyki klasycznej: Do you like classical music? Why? Why not? How does it make you feel? Po czym uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Uczniowie powtarzają na forum klasy słowa za nagraniem.
Uczniowie słuchają pierwszej części nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 3 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 4 (Plik audio) i powtarzają na forum klasy słowa za nagraniem.
Uczniowie słuchają drugiej części nagrania i wykonują Exercise 5 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel odtwarza fragment wspomnianego w nagraniu audio utworu Carmina Burana. Prosi uczniów, żeby zamknęli oczy i słuchali uważnie, odnotowując swoje emocje i skojarzenia z melodią i rytmem utworu. Następnie wszyscy dzielą się impresjami na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 16 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have been to a concert of your favourite artist. Write an email to a friend from England and:
describe the venue of the concert;
write about an unusual event that happened during the concert;
explain why you like the music of this particular artist.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału, nagranie koncertowe Carmina Burana.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, w odpowiedzi na ostatnie zdanie w materiale audio – Please let me know when you experience your first classical music concert. Till next time! – uczniowie opisują swoje wrażenia związane z fragmentem Carmina Burana, którego wysłuchali w klasie w trzyzdaniowej wypowiedzi pisemnej.