Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autora: Magdalena Filewicz
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Wpływ organizmów żywych na wietrzenie skał. Przykłady wietrzenia biologicznego
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum ogólnokształcące/technikum, zakres rozszerzony, klasa I
Podstawa programowa
V. Dynamika procesów geologicznych i geomorfologicznych: najważniejsze wydarzenia w dziejach Ziemi, minerały, geneza i wykorzystanie skał, procesy rzeźbotwórcze i ich efekty (wietrzenie, erozja, transport, akumulacja, ruchy masowe), odkrywka geologiczna.
Uczeń:
charakteryzuje zjawiska wietrzenia fizycznego i chemicznego, krasowienia oraz opisuje produkty i formy powstałe w wyniku tych procesów.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
przedstawia wpływ organizmów żywych na wietrzenie skał,
wymienia przykłady wietrzenia biologicznego,
charakteryzuje wpływ organizmów żywych na wietrzenie skał.
Strategie nauczania: konstruktywizm; konektywizm
Metody nauczania: odwrócona klasa; ćwiczeń przedmiotowych; z użyciem komputera; pogadanka; dyskusja.
Formy pracy: praca indywidualna; praca w parach; praca w grupach; praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do internetu; zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale; tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda
Materiały pomocnicze:
Wacławski M., Budkiewicz M., Zarys geologii i hydrogeologii: podręcznik dla studentów wyższych szkół technicznych, Wydawnictwo PK, Kraków 2005.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć – wywołuje dyskusję dotyczącą wietrzenia biologicznego.
Faza realizacyjna
Nauczyciel zapoznaje uczniów z materiałem zawartym w bloku tekstowym, następnie prosi uczniów o zapoznanie się z poleceniem do grafiki interaktywnej.
Uczniowie zapoznają się z grafiką interaktywną i wykonują polecenie.
Nauczyciel czuwa nad pracą uczniów.
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia zawarte w e‑materiale (sekcja „Sprawdź się”). Są podzieleni na grupy. Ta grupa, która jako pierwsza wykona ćwiczenia, otrzymuje ocenę.
Faza podsumowująca
Omówienie ewentualnych problemów z rozwiązaniem ćwiczeń i poleceń z sekcji „Sprawdź się”.
Nauczyciel omawia przebieg zajęć, wskazuje mocne i słabe strony pracy uczniów, udzielając im tym samym informacji zwrotnej.
Wybrany uczeń podsumowuje zajęcia, zwracając uwagę na nabyte umiejętności.
Praca domowa:
Zadaniem uczniów jest sporządzenie krótkiej notatki zawierającej konkretne przykłady wietrzenia biologicznego oraz przygotowanie materiału ilustracyjnego popierającego podane przez uczniów przykłady wietrzenia biologicznego.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana podczas lekcji powtórzeniowej dotyczącej zjawisk wietrzenia (zakres rozszerzony V.5).