Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Fashion Freaks / Wariaci mody
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.1, II.2, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo związane z odzieżą i modą.
Uczeń potrafi wymienić różne trendy modowe wśród nastolatków.
Uczeń używa czasu Present Simple do opisywania zwyczajowych, rutynowych czynności oraz Present Continuous do opisywania tego, co dzieje się danej chwili.
Uczeń tworzy wpis na blog dotyczący tematyki mody.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi opowiadać o odzieży i modzie.
Uczeń poznaje różne trendy modowe nastolatków.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie „Camden fashion rules!” (Przeczytaj) i pyta:
How would you describe this kind of fashion?
What do these people look like?
Do you like the way they look? Why? Why not?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy, uzasadniając opinie.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie na wyścigi wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętny uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst bloga (Przeczytaj) i na urządzeniach mobilnych wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum zespołu klasowego.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe informacje w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy, uzasadniając własne wybory.
Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj) i sprawdzają odpowiedzi w parach oraz nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wskazuje w tekście czytanki zdania w Present Simple lub używa zdań z instrukcji gramatycznej z e‑materiału. Następnie kontrastuje czas Present Simple z Continuous i wyjaśnia zasadę używania czasów.
Uczniowie indywidualnie uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj), wybierając prawidłową formę czasu. Sprawdzają tekst w parach i na forum klasy.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 6 i 7 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach lub grupach czteroosobowych. Odpowiadają na pytania:
What clothes do you like the most?
What clothes do you like the least?
Po zakończeniu rozmów wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie „Smart or casual?” z sekcji Prezentacja multimedialna i pyta uczniów: What is the latest look in teenage fashion this season? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, po czym wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Nauczyciel odtwarza prezentację na tablicy (Prezentacja multimedialna). Wskazuje pojedyncze obrazki, a uczniowie opisują, co widzą. Po czym uruchamia nagranie audio do poszczególnych ilustracji.
Uczniowie oglądają prezentację ponownie i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Pracują indywidualnie, po czym sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przeciągają wyrazy w luki w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach odpowiedzieli na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
How can you describe punk’s favourite clothes?
Are you a fashion freak? Why/why not?
If you want to look original, what can you wear?
Wyznaczone przez nauczyciela osoby, relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegi/koleżanki.
Uczniowie rozmawiają na forum klasy o tym, czego dowiedzieli się i nauczyli na lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną zgodnie z poleceniem z Exercise 8 (Sprawdź się): You are writing a fashion blog. In your blog entry write about:
what your friends wear to school;
clothes you are wearing today;
clothes you don’t like.
Your blog should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w grupach pięcioosobowych i wspólnie tworzą prezentację na temat swoich strojów na wzór prezentacji w e‑materiale. Wykonują zdjęcia i tworzą opisy własnych strojów, a następnie przedstawiają prezentację klasie.