Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Houses Around the World / Domy na świecie

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.5, II.6, II.7, III.4, III.6, III.7, III.8, V.1, V.4, V.7, VII.5, VII.8, VII.13, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z warunkami i miejscem zamieszkania oraz typami domów na świecie.

  2. Uczeń potrafi wymienić czynniki istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub wybudowaniu własnego domu.

  3. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat niezwykłych budynków opisanych w e‑materiale.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat architektury.

  2. Uczeń kształtuje świadomość różnorodności stylów i preferencji architektonicznych ludzi w różnych częściach świata.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające okno w ścianie iglo i pyta: Who do you think lives in this house? What makes it unusual? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel pyta uczniów: What kind of house would you like to have in the future? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą odpowiedzieć na pytania nauczyciela: Would you like to live in the country or in the city? Why? Where would that be? Which part of the world? Which climate?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Home Sweet Home i wyszukują wymienione w nim rodzaje domów. Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Na forum klasy chętne osoby prezentują odpowiedzi na poszczególne pytania.

Alternatywnie: Uczniowie w parach odpowiadają na pytania.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają w tekście, w jakim kontekście są użyte wyrażenia.

  2. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną nauczyciel wyświetla na tablicy tekst wprowadzenia do sekcji i ilustrację Where is your place to live? i pyta uczniów: Do you know any suprising facts about houses around the world? Uczniowie dzielą się wiedzą na forum klasy, po czym wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie, pracując w grupach trzyosobowych, rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 2 (Prezentacja multimedialna):

  • Which two houses described in the recordings or presented in the pictures appeal to you the most and why?

  • Which two houses would you never inhabit and why?

Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup prezentują reszcie zespołu klasowego opinie kolegów/koleżanek.

  1. Uczniowie zapoznają się z prezentacją i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie słuchają nagrań do prezentacji i uzupełniają Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują zdania na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie w parach wykonują Exercise 6 (Prezentacja multimedialna). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

  3. Uczniowie tworzą w parach dialog na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): What would you take into consideration when buying or building your own house? W tym celu najpierw wybierają przydatne słownictwo z wcześniejszych etapów lekcji, a następnie wykorzystują je podczas formułowania odpowiedzi na pytania.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You have recently gone on a school trip during which you visited an extraordinary house. Write an email to your friend from Great Britain (100–150 words), in which you:

  • apologise for the long delay in correspondence;

  • describe the house you visited with your class and explain why it was unique;

  • describe particular features of the building that made a big impression on you;

  • suggest to your friend that he/she visits the same place when he/she comes to visit you.

Materiały pomocnicze:

Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą w parach dodatkowy slajd do prezentacji, który powinien przedstawiać inny, niewspomniany w prezentacji, niezwykły dom. Wspólnie szukają informacji i zdjęć oraz tworzą tekst slajdu.