Autorka e‑materiału: Marta Hilgier

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How About Organizing a Family Reunion? / Zorganizujmy zjazd rodzinny

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.2, II.3, II.5, III.1, III.4, III.5, III.6, V.2, V.3, V.5, V.6, V.9, VII.4, VII.5, VII.13, VII.14, VII.15, VIII.1, X, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z opisywaniem rodziny i relacji rodzinnych.

  2. Uczeń potrafi wymienić czynności wykonywane przy organizacji spotkań rodzinnych.

  3. Uczeń potrafi opisać, jak zorganizować spotkanie rodzinne.

  4. Uczeń potrafi porównać sposoby pielęgnowania więzi rodzinnych w kontaktach z bliższą i dalszą rodziną.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z rodziną, relacjami rodzinnymi i organizacją zjazdów rodzinnych.

  2. Uczeń rozwija świadomość potrzeby podtrzymywania więzi rodzinnych i wiedzę na temat różnych form jej podtrzymywania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • Do you like reuniting with the family members you see rarely?

  • How do you keep in touch with distant family members?

  • What is the best way to do so?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Why Should I See My Family? Na forum klasy ustnie streszczają treść każdego akapitu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Why Should I See My Family? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie po raz kolejny czytają tekst Why Should I See My Family? i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych na temat: Do you agree with the last paragraph of the text? Are family reunions valuable to you? Why? Why not? Nauczyciel może dopisać na tablicy cytat z George’a Bernarda Shawa: „If you cannot get rid of the family skeleton, you may as well make it dance” i poprosić, żeby uczniowie zastanowili się, co on oznacza i czy zgadzają się z tą opinią. Po zakończeniu rozmów przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy przebieg rozmowy.

  5. Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Nauczyciel zwraca uwagę na funkcję kolokacji w nauce języka. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wyrażeniami, które pojawiły się w ćwiczeniu.

  6. Na tym etapie lekcji uczniowie mogą usystematyzować słownictwo związane z tematem lekcji. Nauczyciel może zaproponować konkretną metodę lub uczniowie porządkują słownictwo według własnego pomysłu.

  7. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna), a następnie, sugerując się wyrazami z krzyżówki, odpowiadają na pytania:

  • What does it take to organise a successful family reunion?

  • What should you take care of, step by step?

Uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy.

  1. Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna).

  2. Uczniowie ponownie słuchają nagrań i wykonują Exercise 34 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie rozmawiają w parach, odpowiadając na pytanie z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna): How would you organise your family reunion? Wykorzystują słownictwo z prezentacji i ćwiczeń. Po zakończeniu rozmów relacjonują wizje spotkania wymyślone przez partnera/partnerkę z pary.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–9 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 10 (Sprawdź się): Recently you have taken part in a family reunion. Write an email about it to your English‑speaking friend. In your email:

  • mention when and where the reunion took place and why this venue was chosen;

  • describe what attractions were planned for the participants and which of them you took part in;

  • say whether you like family reunions and give reasons why;

  • write whether you would undertake the challenge of organising the reunion yourself and explain why/why not.

Use 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację multimedialną z e‑materiału i tworzą krzyżówkę z 10 wyrazami związanymi z organizacją przyjęć. Polecenie: Study the presentation in e‑material again. Create a crossword containing 10 words connected with the topic of reunion organisation used in the text or presentation. Write ten definitions and create ten crossword slots.