Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk, Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Track and Field Sports / Lekkoatletyka
Grupa docelowa: klasa 5 szkoły podstawowej
Podstawa programowa
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.2, II.5, III.1, III.4, III.5, V.2, V.7, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] Kompetencje cyfrowe
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z lekkoatletyką.
Uczeń potrafi używać czasowników z końcówką -ing związanych z tą dyscypliną sportu.
Uczeń potrafi opisać zasady poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat lekkoatletyki.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zasad poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat charakteru treningu lekkoatletycznego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel pyta uczniów: What does the photo show? oraz zadaje pytania pogłębiające, np.: Who are the children?, Why are they running?, Are they enjoying themselves? itd.
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy. Na koniec nauczyciel pyta uczniów: Do you like track and field sports? Why/Why not?
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna
Uczniowie samodzielnie czytają tekst Track and Field Team i na forum klasy odpowiadają na pytanie nauczyciela: What sports do Marie, Jim and Sarah do?
Uczniowie ponownie czytają tekst Track and Field Team, a następnie wykonują Exercise 2, 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi. Na koniec podają polskie odpowiedniki dyscyplin, które pojawiły się w tych zadaniach.
Uczniowie zapoznają się z działem Gramatyka, po czym wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj).
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy, każdej z grup przydziela akapit, w którym wypowiada się Marie, Jim lub Sarah. Zadaniem grupy jest utworzenie kilku pytań do danego fragmentu tekstu. Następnie grupy wymieniają się pytaniami i uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania, które otrzymali.
W ramach rozgrzewki uczniowie na podstawie ilustracji interaktywnej odpowiadają na pytanie nauczyciela: What sports do Matt, Sadie and Tom do?
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, a następnie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Ilustracja interaktywna), uzasadniając swoje odpowiedzi.
Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku oraz ilustracji interaktywnej. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): 1. Do you like practising team and field sports? Why/why not? 2. Which of the track and field sports is the best? Why? 3. Which sports aren’t for people who don’t like jumping? Na koniec, przedstawiciele grup podsumowują dyskusje na forum klasy.
Faza podsumowująca
Uczniowie pracują w niewielkich grupach. Ich zadaniem jest zachęcić kolegów do dołączenia do szkolnego klubu sportowego (sekcja: biegi, skoki, rzuty). Przygotowują krótką charakterystykę wybranej dyscypliny (lub każdej z nich) – opisują, na czym dana dyscyplina polega i jak wyglądają treningi. Grupy prezentują swoje prace na forum klasy.
Praca domowa
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You’re the best sprinter in your school. You need to write a few sentences about your training for the school English magazine. In the article:
describe when and where you train;
write whether the training is hard or not;
inform the readers how you feel about sprinting.
Your answer should be 50–120 words (3–5 sentences) long.
Materiały pomocnicze
Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują na bazie ilustracji interaktywnej z e‑materiału krzyżówkę na osiem haseł. Study the interactive illustration in e‑materiał again. Create a crossword containing eight words connected with sport used in the illustration. Write eight crossword definitions .