Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Katarzyna Kaszuba
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Presidential Elections in the US / Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.1, 1.14, III.4, III.6, V.3, V.6, V.12, V.13, VII.4, VII.14, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XIII, XIV
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo, które pozwala opisać procedury wyborów prezydenckich w USA
Uczeń wskazuje wymogi, które musi spełnić kandydat, aby wziąć udział w wyborach na prezydenta USA.
Uczeń opisuje w artykule do gazetki szkolnej procedurę wyboru prezydenta USA i przytacza argumenty krytyków procedury.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat demokratycznych procedur wyborczych.
Uczeń rozwija świadomość różnic pomiędzy systemami demokratycznymi na świecie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie Mount Rushmore National Memorial (Wprowadzenie) i pyta: What does the picture show? Do you know the names of any of the presidents commemorated here? Do you know how American presidents are elected? What the name of the currect American President? Uczniowie odpowiadają na forum klasy zgodnie z posiadaną wiedzą, a następnie nauczyciel informuje ich, że podczas lekcji dowiedzą się więcej o procesie wyboru prezydenta w Stanach Zjednoczonych.
Następnie nauczyciel wyświetla zdjęcie I voted. Did you? (Przeczytaj) i prosi by uczniowie na forum klasy podali znane sobie słowa, które związane są z wyborami, oraz słowa, które osobiście kojarzą im się z wyborami, towarzyszącymi im emocjami itp. Zapisuje wyrazy na tablicy
Uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają definicje na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Starają się podać prawidłowe polskie tłumaczenia wyrazów z zadania.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst How Does the US Presidential Election Work?, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie i w parach na urządzeniach mobilnych porządkują zdania w odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciel osoby podają kolejne etapy procesu wyborczego na forum klasy i nanoszą kolejne odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie, pracując w parach, inscenizują wywiad dziennikarza/dziennikarki z ekspertem/ekspertką do spraw wyborczych, w którym odpowiadający na pytania dziennikarza ekspert/ekspertka, ma za zadanie opisać proces wyborczy w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie zamieniają się rolami, a rozmowa poprzedzona jest sporządzeniem pytań i notatek. Ważne by jednym z pytań dziennikarskich było pytanie zawarte w poleceniu do Exercise 4 (Przeczytaj): Explain what the role of the electoral college is.
Uczniowie rozmawiają na forum klasy na temat: Is the election process in the US similar or different than in Poland? What are the similarities and differences? Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy i na koniec wyznacza osobę, która podsumuje wypowiedzi.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie analizują ilustrację Presidential race (Gra edukacyjna) po czym w parach układają zdania z wyrażeniami z ilustracji.
Uczniowie porządkują definicje w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Wyznaczone osoby nanoszą definicje na tablicę.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły. Odtwarza grę na tablicy, a drużyny kolejna typują zawodników, którzy odpowiedzą na dane pytanie z gry. Wygrywa drużyna, która zebrała więcej prawidłowych odpowiedzi. Następnie, uczniowie samodzielnie grają w grę na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie w parach łączą wyrażenia w zdania w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Odpowiedzi prezentują na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych uzupełniają Exercise 3 (Gra edukacyjna). Odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca
Wracając do formuły wywiadu dziennikarskiego z punktu 3 fazy realizacyjnej, uczniowie w parach inscenizują wywiad na temat z Exercise 4 (Gra edukacyjna): Explain what requirements must a candidate for the presidential office in the US meet.
Podobnie jak wcześniej, wywiad poprzedzony jest fazą sporządzania notatek i przygotowania pytań. Uczniowie zamieniają się rolami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are opposed to the formula for electing the US President. Write an article for the school newspaper in which you describe what this system is about and justify why you think it is less fair than in other democratic countries.
Your letter should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie zapisują trzy zdania na temat trzech faktów wspomnianych w grze edukacyjnej, które najbardziej ich zaskoczyły. Na kolejnej lekcji porównują prace w parach i prezentują je na forum klasy.