Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: First Aid / Pierwsza pomoc
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: III.1, III.3, III.4, III.5
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.11, II.2, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.1, V.2, V.9, V.10, V.11
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z pierwszą pomocą.
Uczeń potrafi opisać zawartość apteczki pierwszej pomocy i wyjaśnić, do czego używa się znajdujących w niej przedmiotów.
Uczeń potrafi udzielić instrukcji na temat tego, jak udzielić pierwszej pomocy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające podanie instrukcji w języku angielskim w zakresie pierwszej pomocy.
Uczeń pogłębia wiedzę na temat podstawowych czynności ratunkowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie wprowadzające sekcję Przeczytaj i pyta uczniów: Can you administer first aid? When is first aid needed? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie na forum klasy porządkują wyrażenia w Exercise 1 (Przeczytaj), podają kolejne dos i don'ts nauczycielowi, który nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst First Aid i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiedzi uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst First Aid i przeciągają wyrażenia w luki w Exercise 3 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Odczytują odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je fragmentami z tekstu.
Uczniowie pracują indywidualnie na urządzeniach mobilnych i uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie pracują w parach. Starają się przytoczyć z pamięci kroki udzielania pierwszej pomocy wymienione w tekście First Aid.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
In your opinion, what are the things you should do before administering first aid?
You should call 1‑1-2 under specific circumstances. What are they? Provide two examples.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną i i odtwarza nagrania, a następnie uczniowie łączą obrazki z nagraniami w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wskazują prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna): In your opinion, what's the difference between first aid kits od first responders and regular people?
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach na temat: Imagine you have to create a small first aid kit for your personal use. What would you keep inside? Pick 4–5 items and explain why you chose them and what they’re used for.
Uczniowie pracują w parach. Każdy formułuje trzy zagadki na temat przedmiotów będących wyposażeniem apteczki, a następnie zadaje je osobie z pary. Odpowiadający podaje nazwę przedmiotu i ją literuje.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve just learned how to create a first aid kit. Write a short article (200–250 words) for your school’s online site about its contents and the way in which they can help you.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W celu utrwalenie słownictwa z ilustracji interaktywnej uczniowie tworzą ulotkę szkolną z instrukcją na temat: How to create your own first aid kit. Instrukcja powinna zawierać informacje, jakie przedmioty należy umieścić w apteczce i krótkie (dwuzdaniowe) opisy na temat ich zastosowania.