Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Do Your Parents Give You Pocket Money? / Czy twoi rodzice dają ci kieszonkowe?

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, V.2

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z pieniędzmi i dysponowaniem nimi.

  2. Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić swoje stanowisko dotyczące odpowiedniej wysokości kieszonkowego.

  3. Uczeń potrafi opisać, w jaki sposób wydaje swoje kieszonkowe.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń potrafi rozmawiać o pieniądzach i dysponowaniu nimi.

  2. Uczeń kształtuje świadomość i krytyczne myślenie na temat konsumpcjonizmu i rozważnego wydawania pieniędzy.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie Do you get pocket money? (Przeczytaj). Pyta uczniów: Do you get pocket money? Do you save it? What do you spend it on? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do czytania tekstu wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 3. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

  3. Uczniowie, nie odnosząc się do tekstu, samodzielnie wykonują Exercise 4. W przypadku trudności mogą posiłkować się jednak tekstem. Następnie porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których one występują. Następnie uczniowie, pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania przez siebie podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a drugi podaje polski odpowiednik danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a zadaniem drugiego jest przetłumaczyć je na angielski. Nauczyciel pyta na forum klasy, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  5. Nauczyciel prosi uczniów, żeby spojrzeli na zdjęcie w sekcji Plik audio, i pyta: How is the girl feeling? What do you think has happened? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  6. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 1 (Plik audio), a następnie porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.

  7. Uczniowie słuchają materiału audio, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Odpowiedzi są omawiane na forum klasy.

  8. Uczniowie ponownie słuchają materiału audio, a następnie wykonują Exercise 34 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Odpowiedzi są sprawdzane na forum klasy.

  2. Uczniowie na podstawie tekstu (Sprawdź się) samodzielnie wykonują Exercise 2. Porównują odpowiedzi w parach.

  3. Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają na pytania ustnie, przy czym mogą zadać sobie wzajemnie dodatkowe pytania, tak aby uzyskać od kolegi/koleżanki jak najbardziej szczegółowe informacje.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3–6 (Sprawdź się)

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to an English friend about your pocket money. In the e‑mail write:

  • how often your parents give you money;

  • what you usually buy with your pocket money;

  • what you want to save some money for.

Sign your name as XYZ.

Your reply should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, na podstawie materiału audio, uczniowie wcielają się w postać Leny i przygotowują listę argumentów, które pomogą przekonać jej rodziców do zwiększenia jej kieszonkowego. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach: jedna osoba wciela się w postać Leny, druga w postać jej rodzica. Odgrywają rozmowę Leny z rodzicem na temat zwiększenia jej kieszonkowego.