Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Holiday Escapes / Urlopy wypoczynkowe
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.8, I.13, II.1, II.2, II.5, III.4, V.1, V.4, V.9, V.12, VII.5, VII.14, VII.15, X, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z podróżowaniem i formami wypoczynku.
Uczeń umie wskazać najbardziej zaskakujące dla siebie fakty dotyczące różnych form wypoczynku oraz czynniki, które decydują o wyborze destynacji wakacyjnej.
Uczeń potrafi napisać do przyjaciela/przyjaciółki e‑mail, w którym informuje o wakacyjnych planach wyjazdowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z podróżowaniem i formami wypoczynku.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty wyboru odpowiedniej destynacji wakacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie Holiday escapes przedstawiające różne formy spędzania wakacji/urlopu i mówi: Can you find three similarities and three differences between these ways of spending holiday? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie mogą podać jak najwięcej skojarzeń związanych z hasłem ukrytym w krzyżówce.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu Holiday Destinations to Opt For. Następnie pracują w trzyosobowych grupach (uczeń A, uczeń B, uczeń C) i każdy z nich czyta jeden z trzech pozostałych fragmentów tekstu. W obrębie swojej grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów. Na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj) i podają odpowiedź na forum klasy. Uzasadniają, dlaczego błędne odpowiedzi nie stanowią poprawnego streszczenia tekstu.
Uczniowie czytają pozostałą część tekstu Holiday Destinations to Opt For i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania w Exercise 5 (Przeczytaj). W tym celu do każdego pytania wybierają z tekstu przydatne słownictwo, które następnie wykorzystują, realizując zadanie. Na forum klasy uczniowie relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Uczniowie, pracując w grupach trzyosobowych, przygotowują na podstawie tekstu mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe informacje dotyczące różnych form spędzania wakacji/urlopu oraz odpowiednie słownictwo.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Holiday problems (Plik audio) i pyta uczniów o skojarzenia i pomysły z hasłem holiday problems. Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel prosi o rozwinięcie (podanie przykładu lub odwołanie się do własnych doświadczeń i problemów wakacyjnych). Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Dodatkowo uczniowie mogą uszeregować problemy od najgorszego do najmniej dotkliwego, a następnie porównać swój wybór w parach.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio).
Uczniowie ponownie słuchają nagrania. Po wysłuchaniu każdego fragmentu zapisują jak najwięcej pytań, które dotyczą treści nagrania. Pytania sprawdzane są na forum klasy. Po wysłuchaniu całości nagrania i sprawdzeniu pytań do wszystkich fragmentów uczniowie odpowiadają na nie, starając się podać jak najwięcej szczegółów.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują wypowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your parents are planning to arrange a holiday in the mountains. Write an email (100–150 words) to your English friend and:
inform your friend that your parents want to book a cabin in the mountains;
explain why your parents have chosen this particular place;
tell her what means of transport you will travel with and why;
inform your friend what you most fear about staying in the mountains and explain what you will do to avoid the danger.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, na podstawie materiału audio, wcielają się w drugą z postaci przedstawionych w nagraniu (Speaker 1 lub Speaker 2) i relacjonują opisane zdarzenie z jej perspektywy. Na kolejnej lekcji prezentują prace na forum klasy.