Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Welcome to the Robin Hood Festival! / Witaj na festiwalu Robin Hooda!
Grupa docelowa: klasa 6 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.9, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.6, V.8, VII.5, VII.7, VII.8, VII.14, IX.1, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące sylwetki legendarnego Robin Hooda oraz organizacji festiwali.
Uczeń potrafi opisać atrakcje związane z festiwalem Robin Hooda i jego postać.
Uczeń potrafi zredagować zaproszenie zachęcające do wzięcia udziału w festiwalu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z festiwalem Robin Hooda w Wielkiej Brytanii.
Uczeń rozwija wiedzę na temat kultury brytyjskiej.
Uczeń kształtuje ciekawość świata oraz zainteresowanie festiwalami jako formą spędzania wolnego czasu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu; błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What are some legendary heroes in Polish history? Do you know any British legendary heroes? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Welcome to Sherwood Forest. Następnie uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę. Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby (lub wylosowane/wytypowane przez nauczyciela) odczytują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach ogólnoklasowej dyskusji uczniowie odpowiadają na pytania: Would you like to go to the Robin Hood Festival? Why? Why not? Which activity is the most fun?
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Wskazana osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie w parach uczniowie opisują ilustrację na początku sekcji Film. Nauczyciel na bieżąco podaje uczniom potrzebne słownictwo.
Uczniowie zapoznają się z filmem i wykonują Exercise 2 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści filmu. Przed przystąpieniem do realizacji zadania, nauczyciel informuje uczniów, że ich zadaniem będzie nie tylko wybranie poprawnych odpowiedzi, lecz także ich uzasadnienie. Nauczyciel zachęca uczniów do robienia notatek w trakcie wykonywania zadania.
Uczniowie po raz kolejny oglądają film i wykonują Exercise 4 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, po czym chętne osoby odczytują całe zdania na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach i wskazane osoby nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się): Imagine you are playing charades and you have to describe a thing or a character related to the Robin Hood Festival. Write 2–3 sentences that allow others to guess who or what you are referring to. Każdy uczeń przygotowuje opis, po czym prezentuje go koledze/koleżance z pary. Alternatywnie: Uczniowie pracują w parach. Zadanie wykonują ustnie.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): The Robin Hood Festival is taking place in your area in two weeks. In an e‑mail to a friend:
describe the occasion of the festival;
write what attractions are planned;
invite your friend to the event.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie wcielają się w rolę Margaret, przygotowują krótkie streszczenie pobytu na festiwalu z perspektywy dziewczynki. Nagrywają krótki film z własnym udziałem, w którym dzielą się wrażeniami z festiwalu. Alternatywnie: Praca może być wykonana w formie tekstu wiadomości SMS lub wpisu na blog.