Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Katarzyna Piotrowska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Would You Fancy Chess Boxing? / Co powiesz na szachoboks?
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.5, II.6, II.7, III.4, III.5, III.6, III.7, V.6, V.8, V.10, V.11, VII.4, VII.5, VII.15, VIII.1, VIII.2, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące współczesnej dyscypliny sportu – szachoboksu.
Uczeń potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy chciałby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu, i uzasadnić odpowiedź.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog o szachoboksie, wskazujący zalety i wady uprawiania tej dyscypliny sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące szachoboksu.
Uczeń kształtuje wiedzę z zakresu szachoboksu.
Uczeń redaguje wpis na blog o szachoboksie, korzystając z nowopoznanego słownictwa.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia przedstawiające dwóch bokserów rozgrywających partię szachów i pyta: What do you think a game of chess boxing looks like? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu Chess Boxing – A Checkmate or a Knockout? i odpowiadają na pytania nauczyciela:
According to the paragraph, what is a hybrid sport?
Why do hybrid sports emerge?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie pracują w pięcioosobowych grupach (uczeń A, B, C, D, E). Każdy uczeń w grupie czyta jeden z pięciu fragmentów tekstu. W obrębie grupy uczniowie wymieniają się informacjami dotyczącymi przypisanych im fragmentów. Nauczyciel na forum klasy pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując właściwe fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą wyjaśnić po angielsku znaczenie wpisanych wyrażeń.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie, w parach.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach. Uzasadniają je, odwołując się do treści prezentacji.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą opowiedzieć o chessboxingu, wykorzystując wszystkie wyrazy z obu kategorii z zadania.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have learned about a new sport – chessboxing. Create a blog entry in which you:
write how you found out about this sport;
inform about the advantages of practising this sport;
explain what disadvantages training this sport can have;
give your opinion on chessboxing and invite blog readers to express their viewers in the comments.
Use between 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując informacje z prezentacji multimedialnej z e‑materiału, przygotowują quiz dla kolegów/koleżanek na temat znajomości zasad chessboxingu. Quiz powinien składać się z dwudziestu stwierdzeń typu prawda/fałsz. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się w parach przygotowanymi quizami i każdy rozwiązuje zadanie otrzymane od kolegi/koleżanki.