Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Marzena Pepłowska, Konrad Gniazdowski
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Who Works at My School? / Kto pracuje w mojej szkole?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.2, II.5, III.1, III.4, III.6, V.2, V.6, V.7, VII.8, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z zawodami wykonywanymi w szkole.
Uczeń potrafi opisać, jakie zawody związane są ze szkołą, oraz wyjaśnić, w jaki sposób wpływają one na funkcjonowanie szkoły.
Uczeń używa zaimków nieokreślonych związanych z osobami, przedmiotami i miejscami.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat złożoności instytucji szkoły i w ten sposób poszerza świadomość, jak ważne są pozornie marginalne zawody.
Uczeń kształtuje postawę szacunku wobec wszystkich pracowników szkoły, bez względu na ich pozycję administracyjną.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie zawody związane są ze szkołą: School is not just teachers and students. Who else works at our school? What are their jobs? What do they do/are responsible for? Uczniowie wymieniają na forum klasy znane im nazwy zawodów i czynności, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę według schematu:
Secretary – takes care of documents
Caretaker – takes care of…
Gardener – takes care of…
W ramach dalszego przygotowania do lekcji uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj) i nanoszą rozwiązanie na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu Do You Really Need All Those Jobs? i na forum klasy wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Próbują przewidzieć, czego dotyczy tekst.
Uczniowie czytają tekst Do You Really Need All Those Jobs? i odpowiadają na pytanie w Exercise 3 (Przeczytaj): What is the text about? Porównują listę zawodów podanych w tekście z własną listą stworzoną w fazie wprowadzającej.
Nauczyciel przypomina zasadę zaimków nieokreślonych i prosi uczniów o uzupełnienie Exercise 4 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną i wyjaśnia wszystkie wątpliwości.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 5 (Przeczytaj) i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie na forum klasy oceniają poprawność zdań w Exercise 7 (Sprawdź się) i poprawiają nieprawidłowo użyte zaimki nieokreślone.
Uczniowie pracują w małych grupach i ustnie ustosunkowują się do polecenia z Exercise 6 (Przeczytaj): Your local newspaper wrote an article “We don’t need the janitors” about your school. They want the students to clean the classroom. Rozmawiają i szukają argumentów za i przeciw postulatowi gazety, starając się używać w wypowiedziach zaimków nieokreślonych. Na koniec przedstawiają pomysły na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Mapa pojęć). Na forum klasy nazywają zawód zaprezentowany na zdjęciu oraz szczegółowo opisują zdjęcie.
Uczniowie analizują mapę pojęć i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Pracując w parach, uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Mapa pojęć), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Chętni prezentują prace na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się). Na koniec chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): What job is missing at school? Is there anything more that someone could do at school to make it a better place? Write a short blog post about it in which you:
describe a position that you believe should be created;
provide a reason why you need a worker like this in your school;
discuss the effect of having a new employee on functioning of the school;
write whether you'd use the services of this person or not.
Your post should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie używają słownictwa z mapy pojęć do stworzenia krótkich (trzy-, czterozdaniowych) opisów najtrudniejszych, ich zdaniem, zawodów wykonywanych w szkole. Praca może mieć formę ilustrowanej prezentacji, którą uczniowie przedstawiają na kolejnej lekcji. Może mieć też formę tekstu pisanego, który uczniowie na kolejnej lekcji porównają w parach i zrelacjonują na forum klasy pracę kolegi/koleżanki z pary.