Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Tsunami Waves / Fale tsunami
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne 1, 2, 3, 4, 5
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.2, II.5, II.7, III.1, III.4, V.1, V.10, V.12, VIII.1, VIII.3, VIII.5, IX.1, X, XI, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze zjawiskiem tsunami.
Uczeń potrafi opisać mechanizm powstawania fal tsunami.
Uczeń potrafi napisać do sekcji naukowej gazetki szkolnej artykuł na temat powstawania tsunami, systemów ostrzegania i ochrony terenów przybrzeżnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane ze zjawiskiem tsunami.
Uczeń rozwija wiedzę dotyczącą tsunami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują w parach odpowiedzi i próbują wspólnie ustalić, które są poprawne, a następnie omawiają je na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w grupach pięcioosobowych. Każda osoba z zespołu zapoznaje się z jednym z pięciu fragmentów tekstu The Swoosh Of Surf. Następnie uczniowie relacjonują treść przeczytanych fragmentów kolegom/koleżankom z grupy. Na forum klasy dzielą się najistotniejszymi informacjami.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odnosząc się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają, w jakim kontekście wyrazy ze zadań pojawiły się w tekście. Dodatkowo mogą ułożyć z nimi własne zdania.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują ustnie lub pisemnie Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy film, a uczniowie oglądają go dwa razy, za drugim razem robiąc notatki. Następnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi na forum klasy. Starają się je uzasadnić, odwołując się do notatek.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie w dwóch różnych parach odpowiadają na pytania w zadaniu.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w dwóch różnych parach (inny rozmówca do każdego z pytań) odpowiadają ustnie na pytania w Exercise 7 (Sprawdź się):
Would you go on holiday to a place where tsunamis are likely to occur? Why? Why not?
If you were spending a holiday in a place likely to be affected by tsunamis, what steps would you take to protect yourself?
Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about tsunami waves. Write an article for a school magazine’s science column in which you will explain how tsunami waves are formed and what people do to protect their possessions from them. Your article should have 200–250 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, bazując na filmie z e‑materiału, uczniowie wcielają się w rolę dziennikarza lub naukowca. „Dziennikarze” przygotowują zestaw pytań do treści filmu, a „naukowcy” przygotowują się do udzielenia wywiadu. Na kolejnej lekcji nauczyciel losowo łączy uczniów w pary składające się z „dziennikarza” i „naukowca”. Uczniowie rozmawiają na temat zjawiska tsunami. Na sygnał nauczyciela zamieniają się rolami i kontynuują wywiad.