Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Do You Like Eating? / Co lubisz jeść?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.4, II.5, III.1, III.4, IV.5, V.2, V.5, V.6, VII.5, VIII.3, X, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z jedzeniem.
Uczeń potrafi opisać, jakie jedzenie lubi, a jakiego nie lubi.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat ulubionych i nielubianych potraw i produktów.
Uczeń kształtuje świadomość różnic pomiędzy ludźmi pod względem preferencji żywieniowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie z Wprowadzenia przedstawiające jedzenie, prosi o nazwanie produktów na zdjęciu i pyta: What is your favourite food? What is your least favourite food? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel zapisuje ich odpowiedzi na tablicy.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Food Likes and Dislikes, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do tekstu.
Uczniowie rozmawiają na forum klasy i odpowiadają na pytanie 1 z Exercise 4 (Przeczytaj): Which person dislikes similar food products to you?
Uczniowie pracują w zespołach trzy-, czteroosobowych. Rozmawiają i odpowiadają na pytanie 2 z Exercise 4 (Przeczytaj): What food do you like and dislike? Sporządzają notatki. Następnie wspólnie tworzą tekst podobny do Food Likes and Dislikes, w którym opisują preferencje każdego ucznia z zespołu. Na koniec chętni prezentują prace na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację „Some children think they don't have a favourite food!”, odczytuje podpis pod zdjęciem i pyta: Do you know anybody who doesn't have a favourite food? Who is it? Uczniowie odpowiadają, po czym rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może zapytać, ile osób w klasie lubi produkty wymienione w ćwiczeniu, i zapisać wyniki głosowania na tablicy.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i w parach wykonują Exercise 3 oraz 4 (Plik audio). Następnie podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i opowiadają o swoich ulubionych daniach:
What is your favourite soup?
What is your favourite snack?
What is your favourite fruit/vegetable?
What is your favourite dessert?
Odpowiadają na pytania pełnymi zdaniami. Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek. Po rozmowach nauczyciel prosi wybrane osoby, by opowiedziały na forum klasy o koledze/koleżance i jego/jej ulubionych potrawach lub produktach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 oraz 4 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie zapisują odpowiedzi do pytań w Exercise 7 (Sprawdź się), po czym odczytują zdania w parach lub na forum klasy.
Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji, wymieniają poznane słownictwo.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about your food likes and dislikes. In the post:
tell what you like;
describe what you dislike;
explain what's your favourite food and why.
Your answer shouldn’t be shorter than 50 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, na podstawie nagrania z sekcji Plik audio, uczniowie zapisują w 3. osobie liczby pojedynczej kilka zdań na temat preferencji Ann oraz Toma.