Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Netiquette in Online Learning / Netykieta w edukacji zdalnej
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, I.12, II.3, II.5, III.4, III.5, V.6, V.8, X
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące zasad korzystania z internetu oraz netykiety podczas nauki zdalnej.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog zachęcający do przestrzegania zasad netykiety podczas edukacji zdalnej.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail na temat netykiety.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zasad korzystania z internetu podczas nauki zdalnej.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zasad korzystania z internetu podczas nauki zdalnej.
Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialnego korzystania z internetu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie How to behave in online classes? i prosi o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi nauczyciel pyta, w jaki sposób poszczególne wyrażenia mogą odnosić się do nauki zdalnej (ewentualnie do zaprezentowanego zdjęcia). Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu How to Be Respectful in Online Learning i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What two words does the word netiquette combine?
Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Każda osoba czyta jeden z czterech wskazanych przez nauczyciela fragmentów tekstu. Uczniowie sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo. W grupach relacjonują sobie treść akapitów, z którymi się zapoznali. Następnie dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek. W ten sposób omówione zostaną najistotniejsze kwestie poruszone w tekście.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Task 1 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy uzasadniają je, odwołując się do treści prezentacji. Dodatkowo nauczyciel może zapytać się uczniów, co sądzą o przedstawionych elementach netykiety oraz o co uzupełniliby prezentację: What do you think of the presented elements of netiquette and what would you add to the list.
Uczniowie ponownie analizują prezentację i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Dodatkowo uczniowie mogą rozwinąć podane odpowiedzi, podając własne sugestie.
Uczniowie w parach lub indywidualnie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel zbiera i sprawdza prace i na kolejnej lekcji udziela uczniom informacji zwrotnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie ustnie omawiają zagadnienie w Exercise 8 (Sprawdź się), odnosząc się do wszystkich kwestii zawartych w poleceniu. Na forum klasy dzielą się wnioskami.
Praca domowa:
Uczniowie wybierają i wykonują dwa zadania z Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się):
You have recently switched to online learning and are writing an email about it to your friend from England. In your email:
explain why online privacy is important;
warn your friend against some actions that can make others understand them incorrectly online;
advise your friend what to avoid when it comes to using their computer equipment;
inform your friend how to avoid being impolite on the internet.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze:
Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując treść prezentacji multimedialnej z e‑materiału, tworzą plakat o netykiecie. Na przyszłej lekcji wskazane osoby prezentują swoje plakaty na forum klasy, uzasadniając swój wybór najważniejszych elementów netykiety.