Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What Does a Police Officer Do? / Czym zajmuje się policjant?

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.5, III.4, III.6, V.6, V.8, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu pracy w policji.

  2. Uczeń umie wskazać, co wydaje mu się w pracy policjanta/policjantki najtrudniejsze, a co najbardziej interesujące.

  3. Uczeń potrafi zastosować nowe słownictwo do opisu zadań i obowiązków związanych z pracą w policji.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat pracy w policji.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat pracy w policji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie kilku cech charakteru/osobowości niezbędnych do wykonywania zawodu policjanta/policjantki. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst A Day in the Life of a Police Officer (Przeczytaj), po czym wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do konkretnego fragmentu tekstu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi, wykorzystując wyrażenia z zadania, krótko opowiadają o czynnościach, które musi wykonać policjant/policjantka podczas interwencji.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  5. Nauczyciel zaprasza uczniów do ćwiczenia wizualizacyjnego. Odczytuje tekst A Day in the Life of Police Officer (Przeczytaj), a zadaniem uczniów jest jak najbardziej szczegółowe wyobrażenie sobie każdego zdania. Nauczyciel zachęca uczniów do użycia wszystkich zmysłów, czyli do wyobrażenia sobie, co widzą i słyszą, jakie zapachy czują i jakie emocje odczuwają. Na koniec nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się wrażeniami i opisanie, co w zadaniu przyszło im łatwiej, a co trudniej.

  6. W ramach przygotowanie do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo, nauczyciel inicjuje na forum klasy dyskusję na temat tego, jakie zadania wiążą się z pracą w policji. Uczniowie zgłaszają propozycje, które nauczyciel lub ochotnik zapisuje na tablicy.

  7. Przed odtworzeniem filmu nauczyciel zwraca uwagę uczniów na fakt, że dotyczy on realiów Stanów Zjednoczonych. Uczniowie oglądają film, po czym wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do treści filmu.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi na forum klasy. Ponownie, nauczyciel zwraca uwagę, że kryteria wyliczone w Exercise 3 odnoszą się do realiów Stanów Zjednoczonych. Nauczyciel pyta uczniów, czy uważają, że kryteria są takie same w przypadku pracy w polskiej policji i zachęca uczniów do spekulacji na ten temat. Nauczyciel wyświetla na tablicy informacje z oficjalnej strony internetowej polskiej policji dla kandydatów. Uczniowie w parach omawiają jakie są kryteria w Polsce używając słownictwa z wykonanego wcześniej Exercise 3.

  9. Nauczyciel wprowadza uczniów do wykonania Exercise 4 mówiąc, że pewne obowiązki policji są takie same niezależnie od kraju i że w kolejnym ćwiczeniu uczniowie nauczą się, jak je nazwać po angielsku. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi zadanie na tablicę.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 5. Porównują odpowiedzi w parach.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrażenia z filmu: challenge, dispatcher, emergency calls, ensure order, break the law, provide safety, ballistic vest, federal agency. Uczniowie, pracując w grupach czteroosobowych, mają za zadanie dopisać do wyrażeń własne skojarzenia, które pomogą im je lepiej zapamiętać. Grupy podają swoje skojarzenia, a nauczyciel zapisuje je na tablicy oraz fotografuje, aby w przyszłości udostępnić uczniom ich własny słownik skojarzeń na temat pracy policjanta.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to be a police officer. In an email to your friend:

  • describe the two most interesting aspects of a police officer’s job;

  • write what you find most difficult about the job;

  • inform him/her what you need to do to become a police officer.

Write 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, korzystając z informacji zawartych w filmie z e‑materiału, przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają informacje dotyczące specyfiki zawodu policjanta/policjantki wraz z odpowiednim słownictwem. Na kolejnej lekcji pracują w grupach trzyosobowych i „oprowadzają się” wzajemnie po wskazanych przez kolegów/koleżanki elementach mapy. Odpowiadają także na ewentualne pytania kolegów/koleżanek dotyczące prezentowanego materiału.