Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Your Vote, Your Choice / Twój głos, twój wybór
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.3, II.5, III.4, III.6, V.2, V.4, V.6, V.7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń poznaje słownictwo związane z wyborami.
Uczeń opisuje proces wyborczy w swojej szkole oraz kraju.
Uczeń składa obietnice przy użyciu czasu Future Simple.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat procesów wyborczych.
Uczeń rozwija postawę aktywności obywatelskiej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie Every vote counts! (Przeczytaj) i zadaje uczniom pytania:
Does your school have student council elections?
How do they work?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie nauczyciel zwraca uwagę uczniów na podpis zdjęcia i pyta, jak rozumieją wyrażenie every vote counts.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie pracują na urządzeniach mobilnych, a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Student Council Elections (Przeczytaj) i wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy. Uzasadniają je odpowiednimi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst. Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują poszczególne zdania z Exercise 3 (Przeczytaj) i oceniają, czy zdanie jest zgodne z tekstem. Uzasadniają wybór, powołując się na odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie w parach, pracując na urządzeniach mobilnych, uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia czasu Future Simple, a następnie prosi, aby uczniowie samodzielnie wykonali Exercise 5 (Przeczytaj). Ćwiczenie jest sprawdzane na forum klasy. Nauczyciel nanosi poprawne odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie, pracując w niewielkich grupach, wcielają się w kogoś, kto startuje w wyborach na przewodniczącego szkoły i zapisują 3–4 obietnice wyborcze, stosując czas Future Simple. Nauczyciel może zasugerować, żeby uczniowie postarali się formułować obietnice, które są możliwe do spełnienia w okresie np. 5 lat. Uczniowie pracują w grupach, a następnie przedstawiają obietnice na forum klasy. Po zakończeniu prezentacji uczniowie głosują na forum klasy, która lista obietnic zyskałaby ich głos.
Nauczyciel wyświetla zdjęcie z sekcji multimedium i pyta uczniów zgodnie z wprowadzeniem do sekcji:
Have you ever wanted to run fot the school council? Why/why not?
Do you know how to be the best candidate possible?
Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy. Następnie rozwiązują na urządzeniach mobilnych wykreślankę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna) i nanoszą rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie oglądają prezentację multimedialną i na jej podstawie grupują wyrażenia w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Kolejne osoby odczytują nazwy aktywności i decydują, do której kategorii dana aktywność należy. Starają się przy tym podać uzasadnienie.
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i w parach uzupełniają Exercise 4 i 5 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w tych samych grupach, w obrębie których formułowali obietnice wyborcze. Tym razem wspólnie zastanawiają się nad atrakcyjnymi hasłami wyborczymi i tworzą ulotkę wyborczą.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about student council elections in your school to a friend from England. In the email:
describe what’s happening during this year’s elections;
talk about slogans that you like;
write who you will vote for and why.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie skupiają się na slajdzie 6 (Make posters and fliers) i dopisują 2–4 zdania sugerujące, gdzie jeszcze (np. social media) kandydat może zyskać popularność. Polecenie: Study Slide 6 in the Presentation in e‑materiał. Write 2–4 additional sentences with suggestions about where else (social media) can a candidate achieve presence.