Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Staycation / Staycation – urlop bez wyjeżdżania
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, I.8, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.3, V.4, V.6, V.8, V.12, VI.4, VI.5, VI.7, VI.12, VI.14, VI.15, VIII.3, IX.1, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu spędzania i organizowania krótkich form wypoczynku.
Uczeń umie scharakteryzować, na czym polega forma wypoczynku zwana staycation.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail zachęcający do złożenia wizyty w Polsce.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat spędzania wolnego czasu.
Uczeń kształtuje świadomość własnych możliwości w zakresie organizowania wolnego czasu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie z sekcji Przeczytaj i zadaje uczniom pytania z Exercise 1 (Przeczytaj):
Do you think the people in the picture are having fun? What makes you think so?
Do you like staying home during holidays? Why? Why not?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o sprawne przeczytanie tekstu There Is No Place Like Home. But How Does it Go With a Holiday? i wybranie odpowiedniego tytułu dla każdego z akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 i 5 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Odpowiadają na pytanie: Has the text convinced you to staycation? Why? Why not?
Uczniowie pracują w parach lub w małych grupach i rozmawiają na tematy z Exercise 4 (Przeczytaj):
What do you find surprising in the text that you read? Why?
How do you usually spend your holiday: at home or going places?
What two positive and two negative aspects of staycation can you find?
Po zakończeniu rozmów uczniowie porównują opinie na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrań raz jeszcze i uzupełniają Exercise 3 (Ilustracja interaktywna).
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Ilustracja interaktywna).
Faza podsumowująca:
Pozostając w parach, uczniowie rozmawiają na temat: What could you do in your area on a one‑day staycation? Nauczyciel może poprosić uczniów, żeby wyobrazili sobie odwiedziny kolegi/koleżanki z Anglii i zaplanowali ciekawy wspólny dzień w swojej okolicy. Po zakończeniu pracy chętni prezentują pomysły na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are planning to invite your friend from England to spend a few days in Poland with you during summer. Write an email in which you:
invite this friend for the summer and suggest preferable time of their arrival;
explain that you’re organising a one day trip to a place chosen by you and describe it;
explain why you have chosen this place (give 2 arguments);
ask your friend to write you back quickly and ask them if there is something they would like to do when in Poland.
Word limit: 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie piszą (i ewentualnie nagrywają) opis własnych doświadczeń ze staycation, na wzór nagrań z ilustracji interaktywnej.