Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Family Tree / Drzewo genealogiczne
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.5, III.4, III.5, V.1, V.3, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące rodziny.
Uczeń potrafi opowiadać o rodzinie i relacjach między poszczególnym jej członkami, wykorzystując Saxon Genitive.
Uczeń potrafi nazywać członków brytyjskiej rodziny królewskiej.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym przekazuje informacje na temat brytyjskiej rodziny królewskiej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z rodziną.
Uczeń poszerza wiedzę na temat brytyjskiej rodziny królewskiej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie rodziny królewskiej (e‑materiał) i wprowadza temat (Wprowadzenie).
Nauczyciel pyta: Do you know who they are? British Royal Family. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby na wyścigi znaleźli wyrazy związane z rodziną królewską w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną. Jeśli uczniowie nie znają imion, nauczyciel może wybrać dwie osoby: Do you know their names? Queen Elizabeth, Prince William etc.
Jeśli uczniowie znają rodzinę królewską, można zapytać, kogo lubią najbardziej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst o rodzinie królewskiej King Charles III and His Family (Przeczytaj) i wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą zdania na tablicę interaktywną.
Nauczyciel wyświetla tekst czytanki i podkreśla zdanie: King Charles’s first wife was Diana, zwraca uwagę na dopełniacz saksoński. Wyjaśnia, że ta konstrukcja stosowana jest, żeby wyrazić, że coś do kogoś należy. Tworzymy ją, dodając do osoby apostrof + s.
Nauczyciel zapisuje na tablicy przykłady: William's son/ Harry's wife. Nauczyciel zapisuje kolejne przykłady: Queen Elizabeth's dog / King Charles's first wife - tutaj nauczyciel zaznacza grupę rzeczownika i wyjaśnia, że apostrof + s dodajemy do całej grupy rzeczownika, nie do samego rzeczownika.
Nauczyciel zapisuje przykłady na liczbę mnogą i wyjaśnia, że do rzeczownika dodajemy sam apostrof: My grandsons' car.
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej drzewo genealogiczne rodziny królewskiej i wyjaśnia, jak czyta się informacje z drzewa genealogicznego i/lub prosi uczniów, żeby robili to razem z nim.
Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Plik audio). Najszybszy uczeń wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie wypowiedzi księcia George’a i wykonanie Exercise 2 (Plik audio). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy. Jeśli to konieczne, uczniowie słuchają nagrania po raz drugi.
Uczniowie słuchają nagrania po raz kolejny i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio) i sprawdzają odpowiedzi w parach oraz odczytują je na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 4, 5, 8 (Sprawdź się).
Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji: saxon genitive, family vocabulary (mogą wymienić nowe dla nich wyrażenia).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 6, 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 9 (Sprawdź się): Write an e‑mail about the Royal Family to a friend. In the e‑mail:
tell him/her who the Royal Family members are;
inform him/her which family members died;
write if the Royal Family is big or not.
Your answer shouldn't be shorter than 50 words.
Materiały dodatkowe: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, korzystając z opisu rodziny w pliku audio, uczniowie przygotowują opis własnej rodziny. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach. Odczytują sobie opisy, a zadaniem kolegi/koleżanki jest narysowanie drzewa genealogicznego w oparciu na usłyszanym opisie. Właściciel opisu sprawdza zgodność treści drzewa ze stanem faktycznym.
Alternatywnie: Uczniowie rysują drzewo genealogiczne swoich rodzin, przy czym nadają wszystkim tytuły królewskie (queen, prince, princess). Zestawienie angielskich słów i polskich imion może być dla uczniów zabawne, a przy tym ćwiczy dwa obszary słownictwa.