Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Monika Sitek |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak wyglądają galaktyki? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: IV. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | - decyzyjna, |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | Rzutnik, wydruki zdjęć galaktyk dla uczniów lub urządzenia multimedialne, na których uczniowie wyświetlą zdjęcia przygotowane przez nauczyciela. |
Materiały pomocnicze: | http://zoo1.galaxyzoo.org/pl/Tutorial.aspx |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Lekcję należy połączyć z e‑materiałem „Definicja galaktyki”. Uczniowie zapoznają się z e‑materiałem w domu. Nauczyciel na lekcji rozpoczyna od wprowadzenia stawiając pytania: | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel na ekranie włącza tutorial projektu GALAXY ZOO. Na podstawie prawdziwych astronomicznych zdjęć prezentuje uczniom różnice pomiędzy galaktykami. Uczniowie wspólnie przechodzą krok po kroku przez szybki podręcznik użytkownika galaktycznego zoo. Przy każdym zdjęciu nauczyciel zadaje pytania wspomagające: | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel dzieli uczniów w pary. Każdej parze daje dwa zdjęcia galaktyk. Uczniowie w parze tworzą tabelę, w której robią zestawienie porównujące galaktyki ze zdjęć. Typ galaktyki, kolor, ramiona, poprzeczka, aktywność, dżet, itp. | |
Praca domowa: | |
Dla chętnych: wziąć udział w projekcie galaxy zoo. http://zoo1.galaxyzoo.org/pl/Tutorial.aspx | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Uczniowie mogą zapoznać się z multimedium w fazie wprowadzającej lekcji. |