Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: School Life / Życie szkolne

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, I.3, III.1, III.4, V.2, V.3, V.7, VII.13, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące czasu spędzanego w szkole.

  2. Uczeń potrafi opowiedzieć, jak wygląda jego życie szkolne i co w szkole lubi najbardziej. 

  3. Uczeń pisze email do kolegi/koleżanki z Anglii, w którym opisuje nową szkołę i zasady w niej panujące.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące czasu spędzanego w szkole i obowiązujących w niej zasad.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat zasad obowiązujących w szkole.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające dzieci w czasie przerwy w szkole „Breaks are the best part of school life (Przeczytaj). Uczniowie krótko opisują zdjęcie i ustosunkowują się do podpisu odpowiadając na pytanie: Do you agree? Why/why not?

  2. Uczniowie grają w memo w Exercise 1 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy podają rozwiązanie na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wprowadza tematykę tekstu School Life, mówiąc: You’re going to read a text about two students – Julia and Sophie. They are describing their school life.

  2. Uczniowie pracują w parach. Uczeń A zapoznaje się z relacją Julii, uczeń B czyta fragment o Sophie. Następnie uczniowie relacjonują fragmenty, które przeczytali, i wyszukują podobieństwa i różnice między szkolnym życiem obu uczennic. Na forum klasy dzielą się wnioskami.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst, po czym wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel może zapytać uczniów, z którą z bohaterek tekstu mają więcej wspólnego – uczniowie odpowiadają na pytanie w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  5. Nauczyciel kieruje uwagę klasy na zdjęcie przedstawiające uczniów w trakcie lekcji, którzy podnoszą ręce, ponieważ chcą zabrać głos, i mówi: The students in the picture are raising their hands because they want to say something. This is an important school rule. What other school rules do you know? Uczniowie podają na forum klasy przykłady szkolnych zasad.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Krzyżówka), a następnie, wykorzystując wyrażenia z zadania, tworzą zdania dotyczące zasad obowiązujących w ich szkole.

  7. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę i wykonują Exercise 2–4 (Krzyżówka).

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytanie w parach, po czym na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week you moved to a new school. In an email to your friend from England:

  • inform, why you changed your school;

  • describe rules in your new school which are different from your old school;

  • say how you feel at your new school.

Your email should have 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Krzyżówka z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w dwóch grupach. Grupy na zmianę rzucają kostką do gry. Liczba oczek wskazuje na liczbę wyrazów, z którymi grupy muszą ułożyć zdania dotyczące życia szkolnego i zasad obowiązujących w szkole. Za każdy poprawnie użyty wyraz grupa otrzymuje punkt. Wygrywa grupa, która zdobędzie większą liczbę punktów.