Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Tomasz Wiśniewski
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Making Time for Everything / Jak znaleźć czas na wszystko
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, I.5, I.11, I.12, III.4, III.5, V.4, V.8, V.11, V.12, VII.4, VII.9, VII.15, VIII.3, X, XIII
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sposobami mówienia o czasie.
Uczeń umie swobodnie rozmawiać o zarządzaniu grafikiem.
Uczeń potrafi opisywać przyszłe czynności i mówić o terminach granicznych, czyli tzw. deadlines.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o czasie i zarządzaniu własnym grafikiem.
Uczeń rozwija wiedzę na temat zarządzania sobą w czasie.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki i przyswajania wiedzy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające tłum ludzi na dworcu kolejowym i mówi: The photo reflects the hectic lifestyle of today's world: Does the photo reflect your pace of life, too? Why?/ Why not? What methods and tricks do you use to free up some time? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu How to Make Time for a Leisure in a Busy Life? (Sprawdź się) i na forum klasy podają propozycje odpowiedzi na to pytanie.
Uczniowie czytają tekst How to Make Time for a Leisure in a Busy Life? (Sprawdź się) i porównują swoje propozycje odpowiedzi z pkt 1 z propozycjami podanymi w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst How to Make Time for a Leisure in a Busy Life? (Sprawdź się) i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy pierwszy akapit tekstu (Przeczytaj): Have you always wanted to incorporate some exciting hobbies into your daily schedule but never knew how? Have you always wanted to learn a new language? Perhaps it has been your dream to learn scuba diving, crocheting, or aquascaping? Well, it's better late than never!
Następnie mówi: I've always wanted to learn things mentioned in this paragraph. Here are my goals for the future i zapisuje na tablicy następujące (lub podobne) zdania w czasie Future Perfect:
I will have learnt Chinese by the time I am 30.I will have learnt scuba diving before 2040.I will have become an expert in crocheting in 5 years.
Następnie wyjaśnia zasady stosowania czasu Future Perfect, zgodnie z informacjami z działu Gramatyka (Przeczytaj).Nauczyciel zachęca uczniów by podali nazwy hobby lub umiejętności, które chcieliby opanować w przyszłości. Zapisuje propozycje na tablicy i pokazuje jak zapisać takie pragnienia/plany w formie Future Perfect.
Uczniowie ćwiczą formę Future Perfect wykonując na forum klasy Exercise 5–7 (Przeczytaj). W Exercise 5 uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. W Exercise 6 i Exercise 7 uczniowie najpierw samodzielnie na urządzeniach mobilnych uzupełniają luki, a potem nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel mówi: You tend to procrastinate and you've decided to change your habits and get bettter organised. Tell you friend about what you will have done by tomorrow/by the end of the month/ by the time your friends come over at the weekend. Uczniowie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające ucznia, który opowiada, jakie metody stosuje w szkole, żeby lepiej gospodarować czasem. Nauczyciel pyta: This is a picture of a student who is telling other students about the methods that helped her save time at schoool. What tricks do you think she uses? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie grają w grę edukacyjną, po czym wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Nauczyciel pyta o kontekst, w jakim wyrazy wystąpiły w grze.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna).
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna).
Faza podsumowująca:
Uczniowie dyskutują na forum klasy lub w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What is the greatest advantage of scheduling your tasks for the day properly?
What is the worst thing about lack of time for leisure activities?
What are the best ways to avoid distractions when studying?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have been invited by your previous school to write an entry for the school blog and share some good ideas on how to manage time when preparing for the upcoming exams. Write a short blog post (100–150 words) in which you:
greet your audience and tell them who you are;
say which aspects of exam preparation are the most important;
warn the readers against distractions;
list the benefits of your solutions.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, posiłkując się grą edukacyjną, przygotowują wypowiedź na temat tego, jak być dobrze zorganizowanym. Polecenie: Offer at least five tips how to get better organised. Na kolejnej lekcji uczniowie dzielą się na forum klasy pomysłami na lepszą organizację i ustalają, które są najłatwiejsze bądź najtrudniejsze do wdrożenia.