Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Autumn Festival / Święto Jesieni
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.9, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 4.1, 5.1, 5.2, 6.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń wymienia nazwy różnych owoców i warzyw.
Uczeń liczy owoce i warzywa.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętność pracy w grupie.
Uczeń rozwija koordynację ruchową.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie metodyczne)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karty z obrazkami warzyw i owoców, w tym pumpkin, potato, carrot, onion, apple, pear, plum, dwa kosze.
Na początku zajęć nauczyciel rozdaje uczniom karty z nazwami warzyw i owoców. Dzieci zostają podzielone na dwie drużyny, a nauczyciel ustawia dwa kosze na końcu sali. Każda grupa będzie musiała przeprowadzić swoje warzywa i owoce z jednego końca sali do drugiego, a następnie wrócić do swojego zespołu. Jeden zawodnik z każdej drużyny zostaje wywołany na start, a nauczyciel mówi, który owoc lub warzywo ma zostać przetransportowane na drugą stronę. Zawodnik bierze właściwą kartę i biegnie na drugi koniec sali, gdzie kładzie ją do kosza, a następnie wraca do swojego zespołu.
Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie, którzy mają karty z tymi warzywami lub owocami wstają i podnoszą je, a cała klasa powtarza trzykrotnie wyraz – jak echo.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel odtwarza nagrania historyjki drugi raz. Uczniowie robią śmieszną minę za każdym razem, gdy usłyszą nazwę owocu lub warzywa.
Nauczyciel wyświetla na tablicy element Zwróć uwagę! i kolejno wskazuje obrazki, mówiąc: Let’s count!. Dzieci liczą, ile jest poszczególnych warzyw/owoców. Za każdym razem nauczyciel podsumowuje: There is…, There are…
Nauczyciel prosi dzieci, żeby wzięły swoje karty obrazkowe i usiadły w kręgu. Podaje nazwy owoców/warzyw. Dzieci, które mają te karty, kładą je przed sobą, a następnie wszyscy wspólnie je liczą.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnik podchodzi do tablicy i układa obrazki przy odpowiednich numerach. Reszta klasy na głos odczytuje podpisy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytuje pierwsze zdanie z luką i udaje, że się zastanawia, jaki wyraz wybrać. Wskazuje losowy wyraz i pyta uczniów: Is it correct?, a dzieci go poprawiają lub potwierdzają, że to właściwy wyraz. Tak samo postępuje z następnymi zdaniami.
Ochotnik podchodzi do tablicy, żeby wykonać Exercise 1 (Gra edukacyjna). Cała klasa podpowiada, który wyraz wybrać. Na koniec nauczyciel głośno odczytuje każdy wyraz, a uczniowie go powtarzają.
Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Drużyny biorą udział w grze. Nauczyciel wyświetla kolejne pytania, zgłasza się grupa, która zna odpowiedź. Jeśli odpowiedź jest właściwa, grupa otrzymuje punkt. Jeśli nie, pytanie przechodzi na drugą z kolei drużynę.
Nauczyciel odtwarza nagranie, a uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna) na urządzeniach mobilnych lub w zeszytach. Po kilku minutach ochotnicy prezentują reszcie klasy swój rysunek.
Nauczyciel odczytuje wyrazy z Exercise 3 (Gra edukacyjna) i pyta, który z nich nie pasuje i dlaczego. Ochotnicy zgłaszają się i podają poprawne odpowiedzi oraz wyjaśnienia.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Sprawdź się) i odczytuje kolejne zdania. Zatrzymuje się przy każdej luce, a klasa decyduje, które słowo należy wybrać.
* Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi dzieci, aby ustawiły się w kręgu. Wybiera jedno dziecko i daje mu kartę obrazkową. Dziecko pokazuje kartę innym i podaje nazwę owocu/warzywa, a następnie staje na zewnątrz kręgu i z kartą w dłoni powoli się przechadza. W tym czasie pozostałe dzieci powtarzają głośno wyraz, a ręce chowają za siebie. Uczeń z kartą wybiera osobę, której wsadza w dłoń obrazek, i zaczyna uciekać. Wybrana osoba próbuje złapać uciekającego. Jeśli dziecko zdąży uciec (czyli stanąć na miejscu wybranej osoby), to uczeń z kartą wymienią ją u nauczyciela i gra zaczyna się na nowo. Jeśli pierwszy gracz zostanie złapany, to zabawa powtarzana jest z tą samą kartą.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1 lub 2 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Karty z obrazkami warzyw i owoców, w tym pumpkin, potato, carrot, onion, apple, pear, plum, dwa kosze.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie samodzielnie grają w grę.