Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Multiculturalism: a Melting Pot or a Salad Bowl? / Różne aspekty wielokulturowości – teorie tygla i misy sałatkowej

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.9, I.14, II.2, II.7, III.2, III.7, V.6, V.7, VII.4, VIII.1, VIII.2, IX.1, IX.2, X, XII, XIII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu różnorodności kulturowej.

  2. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat historii wielokulturowości w różnych krajach.

  3. Uczeń potrafi napisać rozprawkę o różnych aspektach życia w wielokulturowym społeczeństwie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje wiedzę na temat różnorodności kulturowej oraz historii wielokulturowości w różnych krajach.

  2. Uczeń kształtuje postawę szacunku dla języka ojczystego osób należących do mniejszości.

  3. Uczeń kształtuje przekonanie o potrzebie poszanowania różnorodności innych osób i ich potrzeb.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające tygiel i miskę sałatki i mówi: Multiculturalism is often compared to a melting pot or a salad bowl. How can you explain this comparison? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Uczniowie wyjaśniają znaczenie idiomów. Podają również polskie odpowiedniki.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Przed przeczytaniem tekstu The More the Merrier decydują, które ze stwierdzeń są ich zdaniem prawdziwe, a które nie. Krótko uzasadniają odpowiedzi.

  2. Uczniowie czytają tekst The More the Merrier i sprawdzają, czy odpowiedzi, których udzielili w Exercise 2, pokrywają się z treścią tekstu. Na forum klasy omawiane są różnice.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Uczniowie przedstawiają w wybranej przez siebie formie graficznej (mapa pojęć, infografika itp.) kluczowe informacje zawarte w tekście wraz ze słownictwem. Następnie w parach omawiają istotne aspekty wielokulturowości, odwołując się do materiału wizualnego i wykorzystując słownictwo z tekstu.

  5. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  6. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi zadanie na tablicę.

  7. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną, a następnie wykonują Exercise 23 (Prezentacja multimedialna).

  8. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). W tym celu wyszukują w prezentacji słownictwo i informacje przydatne do realizacji zadania, a następnie w parach odpowiadają na pytania. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). W grupach trzyosobowych omawiają zjawisko wielokulturowości, wykorzystując jak najwięcej wyrazów z chmury wyrazowej. Następnie sporządzają krótką notatkę na temat roli wielokulturowości we współczesnym społeczeństwie.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): „The advantages of living in a multicultural society outweigh its disadvantages.” Write an essay (200–250) in which you provide your opinion on this quote.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, przygotowują wypowiedź na temat wielokulturowości w USA, Kanadzie i Australii. Odnoszą się do wszystkich aspektów ujętych w mapie pojęć, która jest ostatnim elementem prezentacji. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Uczeń A rozpoczyna wypowiedź na temat wskazanego przez kolegów/koleżanki z grupy państwa, porusza wszystkie ujęte w mapie kwestie. Dodatkowo odpowiada na ewentualne pytania kolegów/koleżanek dotyczące zagadnienia. Następnie ma miejsce wypowiedź ucznia B i ucznia C.