Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Energy Sources of The Future / Źródła energii przyszłości
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące obecnie dostępnych źródeł energii oraz ich przyszłych alternatyw.
Uczeń umie wskazać dobre i złe strony poszczególnych rodzajów alternatywnych źródeł energii.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog dotyczący odnawialnych źródeł energii.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija postawę troski o środowisko naturalne.
Uczeń wzbogaca wiedzę na temat obecnie dostępnych źródeł energii oraz ich przyszłych alternatyw.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Uczniowie opisują zdjęcie i starają się zinterpretować jego podpis: How does a wind turbine work?
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w dwóch grupach (grupa A i grupa B). Grupa A zapoznaje się z pierwszą połową (pierwszymi trzema akapitami) tekstu Energy Makes The World Go Round, grupa B czyta drugą połowę tekstu. W obrębie swoich grup uczniowie przygotowują się do zrelacjonowania kolegom/koleżankom z drugiej grupy najważniejszych informacji, które pojawiły się w przeczytanych przez nich fragmentach. Następnie uczniowie pracują w parach (uczeń z grupy A i uczeń z grupy B) i streszczają sobie przydzielone fragmenty. Na zakończenie nauczyciel może na forum klasy zapytać uczniów, czego dowiedzieli się na temat energii od kolegów/koleżanek z drugiej grupy.
Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach i gromadzą przykłady użycia alternatywnych źródeł energii, które zaobserwowali w swojej miejscowości/okolicy. Grupy wymieniają się informacjami na forum klasy
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie realizują Exercise 5 (Przeczytaj).
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Następnie, wykorzystując wszystkie określenia przyporządkowane do rodzajów energii, krótko opisują ustnie każdy typ.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Katalog interaktywny).
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Katalog interaktywny). Porównują prace w parach, a następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie realizują Exercise 8 (Sprawdź się): You made a presentation about energy sources of the future. In your blog entry:
write why renewable sources of energy are important;
give examples of renewable energy sources that you have seen;
explain what future energy sources you would like to use.
Sign as XYZ. Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując wiedzę nabytą z tekstu i katalogu interaktywnego, uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe informacje oraz słownictwo dotyczące tematu lekcji. Na kolejnej lekcji uczniowie w parach „oprowadzają się” wzajemnie po mapach, odnosząc się do wybranych lub wszystkich elementów.