Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Justyna Wasek
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Clothes / Moje ubrania
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 4.1, 4.2, 6.3, 7, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje wyrażenia umożliwiające zapytanie o ubiór innych osób.
Uczeń opisuje własne ubranie, jego elementy i kolory.
Uczeń opisuje strój innych osób.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija zasób słownictwa umożliwiający opisanie własnego stroju i stroju innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, techniki zapamiętywania wyrazów, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)
metoda aktywizująca (dialogi w parach, zadanie ruchowe/nauczanie polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe przedstawiające kolory oraz miękką piłeczkę.
Nauczyciel pokazuje uczniom karty kolorów i pyta: What colour is this? Uczniowie odpowiadają, po czym nauczyciel rozmieszcza kolorowe karty w różnych miejscach sali, wypowiada nazwy kolorów, a zadaniem uczniów jest podejść do odpowiedniej karty.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Jeden z uczniów odtwarza wyrazy znajdujące sie w ćwiczeniu, a uczniowie chórem je powtarzają.
Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę (Przeczytaj). Uczniowie dwa razy słuchają nagrania i śledzą historyjkę na tablicy (Przeczytaj). Za pierwszym razem, słuchają i oglądają obrazki z historyjki. Przy powtórnym odtworzeniu śledzą też wzrokiem tekst.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby stanęli w kręgu i zadaje im pytania (ok. 10 pytań) według wzoru: Who's wearing black socks (color + clothing item). Zadaniem uczniów jest dotknąć właściwej części stroju, jeśli ma ona wymieniany kolor. Następnie ochotnicy podchodzą do tablicy i dopasowują wyrażenia do obrazków w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie słuchają nagrań do Exercise 3 (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w zadaniu. Sprawdzają odpowiedzi, ponownie słuchając nagrania, po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie dobierają się w pary. Uczeń A pyta: What are you wearing?, a zadaniem ucznia B jest opisać swój strój. Następnie zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem ćwiczenia nauczyciel modeluje dialog z pomocą jednego z uczniów. Po zakończeniu ćwiczenia ochotnicy opisują na forum klasy, w co są ubrani.
Uczniowie grają na tablicy interaktywnej w memo Exercise 1 (Katalog interaktywny). Nauczyciel głośno odczytuje wszystkie nazwy, które pojawiły się w grze, a uczniowie je powtarzają.
Nauczyciel prezentuje na tablicy katalog interaktywny.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych i wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy oraz nanoszą na tablicę.
Nadal pracując w parach, uczniowie realizują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel odczytuje na głos każdy z ułożonych przykładów i pyta uczniów: Is it correct?, a oni odpowiadają.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel rzuca piłeczkę do jednej z osób i pyta ją o strój innego ucznia w klasie: What is X wearing? Zadaniem ucznia, który złapał piłeczkę, jest odpowiedzieć na pytanie, a potem odrzucić piłkę do kolejnej osoby i zadać jej pytanie o strój kolegi/koleżanki z klasy.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Karty obrazkowe przedstawiające kolory, miękka piłeczka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie zadają sobie w parach zagadki na temat innych osób z klasy, odgrywając dialogi wzorowane na tych z katalogu interaktywnego. Uczeń A pyta: What’s he/she wearing?, a uczeń B opisuje jedną z osób, nie podając jej imienia. Zadaniem ucznia A jest odgadnąć, o kogo chodzi. Zamieniają się rolami 3–5 razy.