Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Lech
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Squatters / Squatters
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treść nauczania – cele szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.1, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo słownictwo związane ze zjawiskiem squattingu.
Uczeń opisuje czym jest squatting.
Uczeń redaguje plakat informacyjny o szkolnej akcji remontu starego opuszczonego domu.
Uczeń przedstawia własną opinię na temat squattingu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat zjawiska squattingu.
Uczeń kształtuje świadomość współczesnych problemów społeczno‑mieszkaniowych.
Uczeń kształtuje postawę empatii wobec osób nieuprzywilejowanych społecznie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie opuszczonego budynku Anyone home? (Przeczytaj) i pyta: Have you ever seen an abandoned building? Why do you think it was abandoned? What happens inside the building? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Jeśli nie ma w ich miejscowości takiego budynku i uczniowie nigdy czegoś takiego nie widzieli, nauczyciel może dodać pytanie: Can anyone live in this building? Who? Why? (someone homeless)?
Nauczyciel prosi, by w ramach przygotowania do czytanki uczniowie połączyli wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst House Hunting (Przeczytaj) i wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie dyskutują na forum klasy na temat: What can cause people to become squatters?
W ramach wprowadzenia do pracy z materiałem audio uczniowie łączą wyrazy z tłumaczeniami w Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają rozmowy z policjantem, po czym wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Plik audio). Odczytują zdania na forum klasy. Używając transkryptu nagrania, uzasadniają swoje odpowiedzi.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 4 (Plik audio). Chętne osoby nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie przyglądają się wyrażeniu w Exercise 5 (Plik audio): „don’t judge a book by its cover” i na forum klasy odpowiadają na pytanie w ćwiczeniu. W parach zapisują jak najwięcej powodów, dlaczego nie należy oceniać squattersów (ani nikogo innego) po wyglądzie.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w grupach trzy, czteroosobowych rozmawiają na temat z Exercise 7 (Sprawdź się):
Have you ever done small repairs at home?
Do you think your school needs renovating?
What can you do to make your school look better?
Uczniowie dzielą się opiniami, a przedstawiciele grup podsumowują dyskusje na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1‑6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You and your classmates are planning to renovate the school fence. Write an ad and:write what should be done;
invite other students from your school to join your project;
state where and when you should meet.
Your email should be 50‑120 words long.*
Materiały pomocnicze: Plik audio na temat squattersów z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają materiału audio i w parach tworzą wywiad ze squattersem. Uczeń A wciela się w rolę dziennikarza/dziennikarki, a uczeń B squattersa. Polecenie: Listen to the interview in e‑material. Together with one of your classmates, create your own interview. Student A is a journalist and Student B is a squatter. The interview should contain 3 questions: Why did you move in into the house? How did you become a squatter? Where would you like to live if you had the money?