Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Mrozik, Katarzyna Król
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I’ve Got a Stomach Ache / Boli mnie brzuch
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.11, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń określa, jakie produkty spożywcze są zdrowe, a jakie nie.
Uczeń wskazuje elementy zdrowego trybu życia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące zdrowia.
Uczeń kształtuje umiejętność pracy w parach i w grupach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje dowolną piosenkę.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby stanęli po jednej stronie klasy, następnie wymienia różne nazwy produktów spożywczych. Jeśli uczniowie uważają, że dany produkt jest zdrowy, przebiegają na drugą stronę, jeśli sądzą, że nie jest zdrowy, zostają bez ruchu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy grafiki z Exercise 1 (Przeczytaj), odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem.
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza historyjkę, ale prosi uczniów, żeby każdy zanotował nazwy trzech zdrowych i trzech niezdrowych produktów. Uczniowie podają ich nazwy, a nauczyciel zapisuje je w kolumnach na tablicy.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Przeczytaj) i odczytuje kolejne zdania z ćwiczenia. Uczniowie decydują, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Jeżeli są prawdziwe, uczniowie kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it’s true, a jeżeli fałszywe, kierują kciuki w dół i mówią: No, it's false.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych wykonują z Exercise 3 (Przeczytaj). Nauczyciel wyświetla zadanie na tablicy, ale zasłania zdania. Wskazuje na kolejne obrazki i prosi wybrane osoby, aby powiedziały zdanie, które pasuje do ilustracji.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Gra dydaktyczna). Ochotnik odtwarza dane nagranie i decyduje jakim głosem powtarza je reszta klasy (głos robota, czarownicy, niemowlaka, dinozaura itp.)
Nauczyciel dzieli klasę na pięcioosobowe grupy. Zapowiada dzieciom, że za chwilę zagrają w grę (Gra dydaktyczna). Drużyna, która zna odpowiedź, zgłasza się poprzez podniesienie rąk. Jeśli odpowie dobrze, zdobywa punkt. Jeśli nie, pytanie przechodzi na drużynę, która zgłosiła się jako druga itd.
Nauczyciel odczytuje na głos instrukcję gry Sudoku. Uczniowie w parach na tabletach wykonują Exercise 2 (Gra dydaktyczna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Gra dydaktyczna). Następnie wybierają jedno zdanie i wykonują do niego prosty rysunek. Oddają kartki nauczycielowi, a ten pokazuje obrazki klasie, która zgaduje, o które zdanie chodzi.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby wybrali po jednym zdrowym nawyku, o którym była mowa na zajęciach, a następnie do każdego zachowania przypisuje konkretny ruch. W dalszej kolejności odtwarza piosenkę, a uczniowie wykonują ruchy przypisane do wybranych przez siebie nawyków. Po kilku chwilach nauczyciel zatrzymuje muzykę i losowo wybiera jedno z zachowań. Uczniowie, którzy wybrali ten nawyk, wykonują odpowiednie ruchy, a reszta uczniów próbuje odgadnąć, o co chodzi.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 1 (Sprawdź się). Zadaniem uczniów jest pokazanie czynności wymienioneych na nagraniu. Ochotnik podchodzi do tablicy i układa ilustracje w odpowiedniej kolejności.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2 lub 3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu. Ochotnicy mogą w domu wykonać drugi poziom gry Sudoku.
Materiały pomocnicze: Dowolna piosenka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie grają w grę w ramach przygotowania do sprawdzianu lub pracy domowej.